Przetarg na wagony metra w prokuraturze

DI, PAP
opublikowano: 07-04-2011, 08:50

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Z., zatrzymany w środę przez CBA w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy przetargach na wagony warszawskiego metra, zostanie doprowadzony do wrocławskiej prokuratury o godz. 10.

Rzeczniczka wrocławskiej prokuratury Elżbieta Czerepak powiedziała PAP, że Jacek Z. zostanie wtedy też przesłuchiwany. Prawdopodobnie zostaną mu też postawione zarzuty. O samych zarzutach przed ich postawieniem prokurator Czerepak nie chciała rozmawiać.

Wcześniej powiedziała jednak, że Z. został zatrzymany w związku z toczącym się od 2008 r. śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy przetargu na tabor kolejowy warszawskiego metra.

Jacek Z. był wiceprezydentem Warszawy w latach 1999-2002. Wcześniej był radnym Warszawy, a od listopada 2003 r. do stycznia 2004 r. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Był też posłem SLD i Samoobrony.

Wrocławska prokuratura apelacyjna od lipca 2008 r. prowadzi śledztwo ws. przyjęcia w latach 1998-2002 łapówek przez osoby pełniące funkcje publiczne, w związku z przetargiem i dostawą taboru kolejowego dla Metra Warszawskiego przez firmę Alstom. Na polecenie prokuratury funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty związane z przeprowadzeniem przetargu.

W październiku 2009 r. nawiązano ścisłą współpracę ze szwajcarskimi organami ścigania. Efektem tego było podpisanie umowy o utworzeniu wspólnego, polsko-szwajcarskiego zespołu śledczego, którego głównym zadaniem jest wyjaśnienie wszystkich wątków związanych z przetargiem na dostawę wagonów.

Do tej pory Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu postawiła zarzuty dwóm osobom.

W styczniu 2010 r. zarzut przyjęcia łapówki w związku z przetargiem na dostawę wagonów usłyszał Bogdan Z., b. dyrektor Metra Warszawskiego. Pracował on w spółce od początku budowy pierwszej linii metra. Dyrektorem spółki był od 1991 r. Został zwolniony w 2003 r., kiedy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński.

Pod koniec marca 2010 r. w tej sprawie zatrzymano b. stołecznego urzędnika Tadeusza N., który miał pośredniczyć w przekazaniu łapówki b. dyrektorowi metra. Mężczyzna został zatrzymany przez hiszpańską policję w Barcelonie na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania, a następnie przewieziony do Polski. Usłyszał zarzut pośredniczenia we wręczeniu łapówki.

Przetarg na zakup wagonów o wartości ponad 500 mln zł nadzorował w imieniu zarządu Jerzy Lejk - odpowiedzialny za drogi i transport wiceprezydent Warszawy z rekomendacji SLD. Obecnie jest on prezesem spółki Metro Warszawskie; został przesłuchany w śledztwie jako świadek.

Według autorów filmu wyemitowanego w TVN24 na początku listopada 2009 r., informacje o tym, że przy przetargu na zakup wagonów metra mogło dojść do wręczenia łapówki, przekazał prokuraturze Peter V., zwany "kasjerem lewicy". Jeden z bohaterów filmu - znajomy Petera V. - twierdził, że opowiadał mu on o wypłaconej łapówce, która "następnie trafiła na konto mieszczącego się w Zurychu Coutts Banku (V. był tam członkiem zarządu).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu