Czytasz dzięki

Przetargi dla maluchów nie takie straszne

opublikowano: 28-10-2018, 22:00

PARP chce przeszkolić przedstawicieli 286 firm i zwiększyć ich wiedzę na temat zamówień publicznych.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) planuje uprościć postępowania publiczne, aby startowało w nich więcej małych i średnich graczy. W listopadzie przedstawi nowe Prawo zamówień publicznych i skieruje je do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych. Regulacja ma przewidywać m.in. obowiązkowe zaliczki i częściowe płatności dla dłuższych umów, aby mali i średni gracze nie musieli kredytować realizowanych przetargów.

— W ubiegłym roku sektor ten stanowił aż 8 proc. naszego PKB. Wartość krajowych zamówień publicznych powyżej progów unijnych wyniosła ponad 114,7 mld zł. Te pieniądze powinny w większym stopniu trafiać do MŚP — podkreśla Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy MPiT przeprowadziło konsultacje na temat systemu zamówień publicznych. Krytyczne uwagi wobec obecnych przepisów zgłosili zarówno przedsiębiorcy, jak i zamawiający dostawy, usługi i roboty budowlane.

Również Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) chce zachęcić przedsiębiorców do udziału w przetargach publicznych. Dlatego uruchomiła konkurs na dofinansowanie MŚP, których szefowie i pracownicy chcą poszerzyć wiedzę na temat krajowych zamówień. Granty pochodzą z działania 2.2 programu Wiedza Edukacja Rozwój („Wsparcie na rzecz zarządzania strategicznego oraz budowy przewagi konkurencyjnej na rynku”). Rządowa agencja wybierze operatora, którego rolą będzie pozyskanie przedsiębiorców i ich pracowników do programu. Powinni oni działać w jednym z trzech województw: małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. O granty mogą wnioskować m.in. przedstawiciele biznesu, organizacji pracodawców i samorządu gospodarczego, a także podmiotów działających na rzecz zatrudnienia i rozwoju gospodarczego. Muszą mieć doświadczenie w sektorze zamówień publicznych.

Budżet konkursu to ok. 2,8 mln zł. PARP zakłada, że dzięki zaplanowanej puli uda się przeszkolić przedstawicieli ok. 286 przedsiębiorstw. Warto podkreślić, że w połowie października ruszył miniPortal, który umożliwia bezpieczne i bezpłatne prowadzenie w formie elektronicznej postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a także bezpłatną komunikację między zamawiającym a wykonawcą. Narzędzie powstało dzięki współpracy mikroprzedsiębiorców i czterech instytucji — Urzędu Zamówień Publicznych, MPiT, Ministerstwa Cyfryzacji i Centralnego Ośrodka Informatyki.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane