Przewozy Regionalne jadą do ARP

KAP
opublikowano: 26-02-2015, 18:27

Marszałkowie reprezentujący 81,6 proc. udziałów spółki poparli jej restrukturyzację. Otwiera to drogę do dokapitalizowania przez rządowy wehikuł.

Jeszcze w środę, 25 lutego, Przewozy Regionalne, samorządowy przewoźnik pasażerski, informowały, że porozumienie dotyczące restrukturyzacji spółki podpisały samorządy reprezentujące 60 proc. udział w kapitale. Jednak po wczorajszym spotkaniu, udało się przekonać kolejnych marszałków, dzięki czemu porozumienie akceptują już samorządy mające 81,6 proc. udziałów. Tomasz Pasikowski, prezes kolejowej spółki, zapewnia, że dzięki temu zyskuje ona szansę na oddłużenie. Poparcie samorządów pozwala bowiem na uruchomienie transakcji dokapitalizowania Przewozów Regionalnych 750 mln zł przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Pieniądze będą przeznaczone na spłatę długów oraz redukcję zatrudnienia.

Przeciwko porozumieniu jest Dolnośląskie. Języczkiem u wagi jest jednak Zachodniopomorskie, które także nie podpisało jeszcze porozumienia. Dotychczas Olgierd Geblewicz,  marszałek województwa być uznawany za jednego z najzagorzalszych oponentów. Obecnie nie wyklucza podpisania porozumienia, bo akceptuje sprawę dokapitalizowania i oddłużenia Przewozów Regionalnych, ale ostateczną decyzję uzależnia od negocjacji dotyczących kontraktu na przewóz pasażerów do 2020 r.

- Rozmowy dotyczące projektu umowy ruszą w przyszłym tygodniu – zapewnia Olgierd Geblewicz.

Samorządowcy obawiali się przerzucania na nich przez spółkę w długoletnich umowach ryzyka związanego z kosztami świadczenia usług przewozowych, czy też pokrywania kosztów likwidacji aktywów pasażerskiej spółki w przypadku ograniczenia ich skali. Przedstawiciele zachodniopomorskiego podkreślają jednak, że władze Przewozów Regionalnych obiecały uwzględnić samorządowe obawy i propozycje dotyczące rozłożenia ryzyka, w trakcie planowanych negocjacji. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Przewozy Regionalne jadą do ARP