Przez 6 miesięcy wzbogacił się o 3 mld USD

opublikowano: 03-05-2012, 15:34

Majątek Rinata Achmetowa, najbogatszego Ukraińca, wzrósł przez sześć miesięcy o 3 mld USD. To efekt inwestycji w państwowe spółki energetyczne, twierdzi Bloomberg.

Rinat Achmetow był jedynym uczestnikiem dwóch z pięciu aukcji państwowych aktywów, przeprowadzonych na Ukrainie od listopada. Jego spółka DTEK Holdings zapłaciła ok. 600 mln USD za zakup udziałów największych elektrowni i dystrybutorów energii na Ukrainie. Dzięki tym inwestycjom Achmetow kontroluje ok. 70 proc. produkcji ciepła w kraju. Konsolidacja wspomnianych aktywów zwiększyła niemal dwukrotnie wartość akcji DTEK do ponad 8 mld USD. Majątek Achmetowa przekroczył tym samym 18 mld USD, wynika z indeksu Bloomberg Billionaires.

- Przed prywatyzacjami DTEK był już mniejszościowym akcjonariuszem tych spółek użyteczności i kontrolował ich zarządy - powiedział Serhij Diaczenko, zajmujący się sektorem energetyki w ukraińskim think tanku Razumkov Center for Economic and Political Studies. – Efekt tego jest taki, że była niewielka lub żadna konkurencja w wyścigu o te aktywa, bo nikt nie chciał kupić biletu na wojnę z Achmetowem – dodał.

Achmetow uważany jest za sojusznika obecnego prezydenta Ukrainy, Wiktora Janukowycza. Obaj pochodzą z Regionu Donieckiego, gdzie Janukowycz był gubernatorem w 1997 roku. W 2004 roku Achmetow miał finansowo wspierać kampanię prezydencką Janukowycza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane