Przybędzie sto nowych Biedronek rocznie

Agnieszka Janas
opublikowano: 01-08-2006, 00:00

Mimo przegranej batalii o Leader Price Jeronimo Martins nie porzucił myśli o przejęciach. Zamierza również zwiększyć sieć sklepów.

Jeronimo Martins, portugalski właściciel sklepów dyskontowych Biedronka, zapowiada rozwój sieci oraz budowę centrów dystrybucyjnych.

— W najbliższych latach rocznie otworzymy od 90 do 100 sklepów o powierzchni 600-1000 mkw. Zbudujemy również centra dystrybucyjne. Na przedsięwzięcie wydamy co roku od 500 do 600 mln zł — mówi Pedro Pereira da Silva, dyrektor generalny Biedronki.

Widzi on co najmniej trzy sposoby uzyskania pieniędzy na inwestycje.

— Możemy wydać środki własne, zadebiutować na giełdzie czy sprzedać portfel naszych nieruchomości, a następnie wynająć je od inwestora — wymienia Pedro Pereira da Silva.

Nie potrafi wskazać terminu ewentualnego debiutu na parkiecie giełdy. Zależy on między innymi od decyzji o rozpoczęciu działalności poza granicami kraju. A ta jeszcze nie zapadła. Zapowiada, że w związku z przewidywaną konsolidacją na rynku Jeronimo Martins liczy na przejęcia.

— Chcieliśmy kupić Leader Price od Casino. Nie udało się. Ale to nie ostatnia taka transakcja. Udawało się nam przejmować zarówno całe sieci, jak i poszczególne obiekty wycofujących się graczy. Jeśli tylko pojawi się na rynku sieć pasująca do naszej strategii rozwoju, będziemy starali się ją przejąć. Co nie oznacza, że zaprzestaniemy otwierać własne placówki — podkreśla przedstawiciel Jeronimo Martins.

Grupa zamknęła I połowę tego roku wzrostem sprzedaży o 14 proc. w stosunku do tego samego okresu 2005 r. Oznacza to, że przekroczyła 2 mld euro. Zysk w tym czasie wzrósł o 5 proc., do 37,2 mln euro. Sieć Biedronek liczy 834 placówki. Zanotowała ona wzrost sprzedaży o 22 proc. w stosunku do pierwszej połowy zeszłego roku. Wielkość sprzedaży przekroczyła 3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu