Czytasz dzięki

Przychody Feerum przekroczą 200 mln zł

opublikowano: 03-12-2019, 22:00

Po trzech kwartałach tego roku przychody spółki wzrosły o 75 proc. Rekordowy udział w nich ma Ukraina.

— Myślę, że będzie to rok, w którym przekroczymy 200 mln zł przychodów — mówi Piotr Wielesik, członek zarządu Feerum, spółki specjalizującej się w budowie silosów zbożowych.

Według niego ostatni kwartał 2019 r. powinien być lepszy niż IV kw. 2018 r., kiedy przychody przekroczyły 28 mln zł. Po trzech kwartałach tego roku sprzedaż sięgnęła 175,12 mln zł wobec 100,66 mln zł w poprzednim. Prym wiedzie Ukraina, gdzie spółka zanotowała ponad 127,5 mln zł przychodów.

— Wcześniej to było 10- 11 mln zł rocznie — przypomina Piotr Wielesik.

Kontrakt dla firmy Epicentr K LLC dotyczy budowy wielkich silosów, których łączna pojemność to prawie 1 mln ton. Do ich budowy już zużyto 14 tys. ton stali. Wydajność urządzeń transportujących to średnio 200-250 ton na godzinę, a są też takie, w których wynosi 400 ton, podczas gdy w Polsce jest to 80 ton.

— Kontrakty na Ukrainie pozwoliły zdobyć unikatowe know-how, które daje nam przewagę nad konkurencją — mówi menedżer, dodając, że Feerum nie ma już na Ukrainie takich konkurentów, którzy oferują wraz z finansowaniem sprzęt tej klasy co polska firma.

W tym roku w przychodach spółki zmniejszył się udział kontraktów tanzańskich (w okresie styczeń — wrzesień 15,7 mln zł wobec 47 mln zł rok wcześniej). Afrykański projekt jest już zrealizowany w 65 proc., a na miejsce wysłano już prawie cały niezbędny sprzęt.

— Przyszłość należy do kontraktów na rynkach afrykańskich. Myślę, że to nie jest nasze ostatnie słowo w Tanzanii i po ukończeniu tej inwestycji nie będziemy wracać do kraju — twierdzi Piotr Wielesik.

Kolejnych afrykańskich kontraktów spodziewa się „w średnim okresie”, zaś „w krótkim” oczekuje zawarcia umów bliżej, także w kraju. Sprzedaż w okresie styczeń- -wrzesień w Polsce utrzymała się na stabilnym poziomie około 30 mln zł, podobnie jak rok wcześniej.

— W 2020 r. wartość kontraktów ma przekroczyć wartość 40 mln zł — mówi menedżer.

Kluczem do sukcesu, jego zdaniem, jest kompleksowa oferta powiązana z finansowaniem, co jest szczególnie ważne na Ukrainie i w Afryce, oraz dostosowanie produktów do potrzeb rynku.

— Na Litwie stawiamy obiekty mniejsze niż w Polsce, a tak dużych silosów, jak budowane przez nas na Ukrainie, nie ma nigdzie poza USA. Wielkość afrykańskich obiektów jest podobna do polskich. Silosy są dostosowane do potrzeb lokalnego rynku, czyli takie, by można było przyjmować także bardzo małe dostawy i zapełnić nimi elewator — wyjaśnia Piotr Wielesik.

W minionych trzech kwartałach zysk netto Feerum wzrósł o ponad 100 proc., do 16,34 mln zł. Rentowność na koniec roku ma być lepsza niż w zeszłym, kiedy przy sprzedaży 128,7 mln zł zysk wyniósł 7,5 mln zł. Menedżer jest zadowolony z obecnego portfela zamówień na lata 2019 i 2020.

— Następny rok będzie dobry, choć może nie aż tak rekordowy jak obecny — uważa członek zarządu Feerum.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane