Przychody Feerum przekroczą 200 mln zł

opublikowano: 03-12-2019, 22:00

Po trzech kwartałach tego roku przychody spółki wzrosły o 75 proc. Rekordowy udział w nich ma Ukraina.

— Myślę, że będzie to rok, w którym przekroczymy 200 mln zł przychodów — mówi Piotr Wielesik, członek zarządu Feerum, spółki specjalizującej się w budowie silosów zbożowych.

Według niego ostatni kwartał 2019 r. powinien być lepszy niż IV kw. 2018 r., kiedy przychody przekroczyły 28 mln zł. Po trzech kwartałach tego roku sprzedaż sięgnęła 175,12 mln zł wobec 100,66 mln zł w poprzednim. Prym wiedzie Ukraina, gdzie spółka zanotowała ponad 127,5 mln zł przychodów.

— Wcześniej to było 10- 11 mln zł rocznie — przypomina Piotr Wielesik.

Kontrakt dla firmy Epicentr K LLC dotyczy budowy wielkich silosów, których łączna pojemność to prawie 1 mln ton. Do ich budowy już zużyto 14 tys. ton stali. Wydajność urządzeń transportujących to średnio 200-250 ton na godzinę, a są też takie, w których wynosi 400 ton, podczas gdy w Polsce jest to 80 ton.

— Kontrakty na Ukrainie pozwoliły zdobyć unikatowe know-how, które daje nam przewagę nad konkurencją — mówi menedżer, dodając, że Feerum nie ma już na Ukrainie takich konkurentów, którzy oferują wraz z finansowaniem sprzęt tej klasy co polska firma.

W tym roku w przychodach spółki zmniejszył się udział kontraktów tanzańskich (w okresie styczeń — wrzesień 15,7 mln zł wobec 47 mln zł rok wcześniej). Afrykański projekt jest już zrealizowany w 65 proc., a na miejsce wysłano już prawie cały niezbędny sprzęt.

— Przyszłość należy do kontraktów na rynkach afrykańskich. Myślę, że to nie jest nasze ostatnie słowo w Tanzanii i po ukończeniu tej inwestycji nie będziemy wracać do kraju — twierdzi Piotr Wielesik.

Kolejnych afrykańskich kontraktów spodziewa się „w średnim okresie”, zaś „w krótkim” oczekuje zawarcia umów bliżej, także w kraju. Sprzedaż w okresie styczeń- -wrzesień w Polsce utrzymała się na stabilnym poziomie około 30 mln zł, podobnie jak rok wcześniej.

— W 2020 r. wartość kontraktów ma przekroczyć wartość 40 mln zł — mówi menedżer.

Kluczem do sukcesu, jego zdaniem, jest kompleksowa oferta powiązana z finansowaniem, co jest szczególnie ważne na Ukrainie i w Afryce, oraz dostosowanie produktów do potrzeb rynku.

— Na Litwie stawiamy obiekty mniejsze niż w Polsce, a tak dużych silosów, jak budowane przez nas na Ukrainie, nie ma nigdzie poza USA. Wielkość afrykańskich obiektów jest podobna do polskich. Silosy są dostosowane do potrzeb lokalnego rynku, czyli takie, by można było przyjmować także bardzo małe dostawy i zapełnić nimi elewator — wyjaśnia Piotr Wielesik.

W minionych trzech kwartałach zysk netto Feerum wzrósł o ponad 100 proc., do 16,34 mln zł. Rentowność na koniec roku ma być lepsza niż w zeszłym, kiedy przy sprzedaży 128,7 mln zł zysk wyniósł 7,5 mln zł. Menedżer jest zadowolony z obecnego portfela zamówień na lata 2019 i 2020.

— Następny rok będzie dobry, choć może nie aż tak rekordowy jak obecny — uważa członek zarządu Feerum.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane