Przychylne inwestorom

opublikowano: 19-05-2016, 22:00

Mocne wsparcie dla przedsiębiorców przygotowały władze pomorskich miast, specjalna strefa ekonomiczna i inne instytucje otoczenia biznesu

Pomorze może się poszczycić atrakcyjną ofertą inwestycyjną, m.in. ze względu na odbudowywany obecnie przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną (PSSE) przemysł stoczniowy. Mowa o rewitalizacji dawnych terenów stoczni w Gdańsku i Gdyni.

— Mamy dobry klimat inwestycyjny w regionie, zainteresowanie inwestorów wciąż rośnie, a pomorska strefa jest kluczowym elementem odnowy przemysłu na Pomorzu zgodnie z Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego. To również obszar, na którym realizowane będą innowacyjne technologie — zachwala Stanisław Dunajski, rzecznik prasowy PSSE.

Wiązanka przywilejów

Przedsiębiorcy, którzy uzyskają zezwolenie na działalność w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, mogą korzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego (PIT lub CIT). Przygotowano dla nich także kompleksową obsługę, zarówno podczas realizacji projektu inwestycyjnego, jak i po jego zakończeniu.

— Bliskość innych firm, działających w strefie, atrakcyjne grunty z niezbędną infrastrukturą są ogromną zachętą dla inwestorów, a podjęte przez PSSE działania dotyczące rozwoju szkolnictwa zawodowego zaowocują znalezieniem wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Dzięki informacjom uzyskanym od przedsiębiorców, jesteśmy w stanie określić zapotrzebowanie na rynku pracy w perspektywie wielu lat — przekonuje Stanisław Dunajski.

Przyjazne otoczenie

Inwestorów wspierają także pomorscy włodarze, np. w Gdańsku powołano spółkę InvestGDA, która z ramienia miasta jest partnerem dla potencjalnych i już działających w Gdańsku inwestorów.

— Efektem takiej współpracy, poszerzonej o partnerstwoz Powiatowym Urzędem Pracy (PUP) i uczelniami wyższymi, jest np. kształcenie testerów oprogramowania, szybkie przekwalifikowanie księgowych czy akademia kodowania. Gdańsk również na bieżąco stara się uatrakcyjnić swoją ofertę dotyczącą zachęt inwestycyjnych. W październiku 2006 r. jako jedyne miasto w Polsce uruchomił specjalny program stypendialny adresowany do studentów uczelni wyższych, a więc potencjalnych kadr nowych inwestorów, realizujących nową inwestycję w mieście — tłumaczy Przemysław Rot, kierownik referatu promocji gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jak informuje, w ramach współpracy miasta z biznesem na uczelniach realizowane są nowe programy nauczania, np. aplikacje informatyczne w biznesie czy college BPO.

— Możliwości rozwoju przedsiębiorcom dają również liczne inicjatywy, np. inkubatory technologiczne czy parki naukowo-technologiczne — dodaje Przemysław Rot. Reprezentując miasto, InvestGDA wspiera również inwestorów, którzy zdecydowali się realizować projekty w parkach przemysłowych i logistycznych w Gdańsku. Na ich rzecz prowadzi działania związane z rozbudową infrastruktury technicznej z układem drogowym. Na Pomorzu działa również specjalny zespół obsługi inwestorów zagranicznych — Invest in Pomerania, który oferuje wsparcie podczas procesu inwestycyjnego oraz pełną opiekę poinwestycyjną. Na Pomorze przyciąga przedsiębiorców również coraz lepsza dostępność komunikacyjna.

— Dzięki oddanemu do użytku w kwietniu 2016 r. tunelowi pod Martwą Wisłą, będącemupierwszą podwodną przeprawą drogową w Polsce, która połączyła lewo- i prawobrzeżną część Portu Gdańsk, dostęp do niego jest niemal nieograniczony. Praktycznie z każdego nabrzeża i terminalu w Gdańsku przejazd do bramek Autostrady A1 czy do drogi krajowej S7 odbywa się bezkolizyjnie względem ruchu miejskiego — zachwala Łukasz Greinke, prezes Morskiego Portu Gdańsk. © Ⓟ

INFRASTRUKTURA PORTOWA: Jedną z wielu inwestycji na Pomorzu jest budowa terminala naftowego PERN w gdańskim porcie. [FOT. KACPER KOWALSKI-ZARZĄD MORSKIEGO PORTU GDAŃSK SA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu