Przychylni inwestorom

opublikowano: 30-03-2016, 22:00

Zwolnienia od podatków, doradztwo biznesowe i bogate zaplecze infrastrukturalne — to tylko niektóre udogodnienia dla firm, które chcą prowadzić biznes w województwie zachodniopomorskim

Pomorze Zachodnie ma w ofercie około 1,2 tys. hektarów ze statusem specjalnej strefy ekonomicznej (SSE). Przedsiębiorcy działający w strefach, mogą zaś skorzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego w związku z realizacją nowej inwestycji albo utworzeniem nowych miejsc pracy. — Na zwolnienia z opłacania podatków od nieruchomości lub od środków transportowych decydują się również gminy, które chcą w ten sposób zachęcić przedsiębiorców do zakładania firm i inwestowania. W województwie zachodniopomorskim można uzyskać zwolnienie z podatków lokalnych nawet na siedem lat — informuje Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Pole udogodnień

Na Pomorzu Zachodnim działają cztery specjalne strefy ekonomiczne (Kostrzyńsko- Słubicka SSE, Pomorska SSE, Słupska SSE i SSE Euro-Park Mielec). Te uprzywilejowane tereny dzielą się na podstrefy i mają wiele ciekawych propozycji dla inwestorów, np. Podstrefa Koszalin Słupskiej SSE poza dobrym położeniemi dostępnością komunikacyjną oferuje pełną infrastrukturę techniczną (woda, kanalizacja deszczowa, sanitarna, energia elektryczna i gaz ziemny), a także pomoc przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Koszalinie przez cały proces inwestycyjny i podczas prowadzenia działalności na strefie. Właśnie w tym celu powstało Biuro Pełnomocnika Prezydenta ds. Inwestorów Kluczowych i Zatrudnienia. Jak zapewniają przedstawiciele Urzędu Miejskiego, w miejscowych szkołach można także utworzyć klasy zawodowe, które będą kształciły przyszłych pracowników zgodnie z potrzebami inwestora.

Firmy działające w Podstrefie Koszalin mogą również liczyć na udogodnienia finansowe. Rada Miejska całkowicie zwolniła z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle na terenie strefy w mieście w ramach pomocy de minimis do 200 tys. EUR. Poza tym przedsiębiorcom prowadzącym działalność w podstrefie przysługuje zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu poniesionych wydatków inwestycyjnych (m.in. nakładów finansowych na budowę zakładu) lub tworzonych miejsc pracy. Dla dużego przedsiębiorcy (zatrudniającego ponad 250 osób) ulga może sięgać 35 proc. Średni (zatrudniający do 250 osób) mogą liczyć na 45 proc., a mali (do 50 pracowników) i mikroprzedsiębiorcy(zatrudniający do 10 osób) — aż na 55 proc.

Mocne wsparcie

Zainteresowani działalnością gospodarcza na Pomorzu Zachodnim mogą też otrzymać w Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego (COIE) profesjonalną i bezpłatną pomoc na każdym etapie procesu inwestycyjnego.

— Jednostka jest regionalnym partnerem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) i pomaga m.in. uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące terenów inwestycyjnych, kooperantów, ulg, funduszy unijnych. COIE zajmuje się organizowaniem wizyt studyjnych i spotkań z kluczowymi partnerami biznesowymi w regionie, a także służy wsparciem na każdym etapie inwestycji i po jej zakończeniu — wymienia Olgierd Geblewicz.

Form wsparcia dla przedsiębiorczych jest na Pomorzu Zachodnim więcej, np. w Stargardzie rozwijają się dwa parki przemysłowe, w których działają firmy o różnym profilu — od przemysłu metalowo-maszynowego przez motoryzacyjny i chemiczny po logistykę. — Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii to idealne miejsce nawet dla największych inwestycji. Swoje siedziby mają tam m.in. koncernyBridgestone i Cargotec. Do dyspozycji inwestorów wciąż pozostaje jeszcze 300 hektarów wolnych terenów. W Stargardzkim Parku Przemysłowym oferujemy z kolei nieruchomości dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W obu parkach zakup nieruchomości przebiega łatwo i szybko, ponieważ jesteśmy jedynym właścicielem tych terenów. Uzbroiliśmy je w drogi dostosowane do pojazdów ponadgabarytowych, wyposażyliśmy w sieć wodno-kanalizacyjną i kanalizację deszczową, przyłączyliśmy gaz, elektryczność i łącza telekomunikacyjne. Potwierdzeniem tego, że to właściwe i oczekiwane warunki, może być niedawna decyzja koncernu Cargotec, który zdecydował o przeniesieniu montowni wózków widłowych Kalmar ze szwedzkiego miasta Lidhult do Stargardu. To oznacza nie tylko 200 nowych miejsc pracy w tym zakładzie, ale również kolejne w jego otoczeniu — opowiada Sławomir Pajor, prezydent Stargardu. Z inicjatywy Szczecina powstał natomiast Technopark Pomerania, który jest inkubatorem dla początkujących firm.

— To nowoczesne centrum innowacyjności, gdzie rozwijają się nowe przedsiębiorstwa i technologie. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze i kompleksowym programom wsparcia tworzone są najlepsze warunki dla szybkiego rozwoju — zapewnia Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu