Przygotowania do atomówki

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 09-03-2011, 00:00

Uruchomienie pierwszej polskiej elektrowni atomowej ma nastąpić do końca 2020 r. Pracy jest dużo, a czas ucieka.

Priorytetem są najwyższe normy bezpieczeństwa

Uruchomienie pierwszej polskiej elektrowni atomowej ma nastąpić do końca 2020 r. Pracy jest dużo, a czas ucieka.

Pod koniec 2010 r. Ministerstwo Gospodarki przyjęło pięcioetapowy projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PEJ), który uwzględnia propozycje zmian zgłoszonych podczas konsultacji międzyresortowych i społecznych. Rada Ministrów ma go zatwierdzić do końca czerwca 2011 r. Realizowane są już jednak założenia I etapu, który przewiduje uchwalenie i wejście w życie do 30 czerwca 2011 r. przepisów niezbędnych dla rozwoju i funkcjonowania energetyki jądrowej. Pierwotnie miał to być koniec 2010 r. — opóźnienie wynikło z konieczności przygotowania analizy środowiskowej.

Bezpieczeństwo

Pod koniec lutego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo atomowe i niektórych innych ustaw. Przygotowało go Rządowe Centrum Legislacji we współpracy z Państwową Agencją Atomistyki i Ministerstwem Gospodarki. Nowelizacja określi wymagania bezpieczeństwa dotyczące budowy i eksploatacji obiektów jądrowych oraz wprowadzi inne regulacje niezbędne do przygotowania i budowy elektrowni jądrowych.

Przepisy zostały tak sformułowane, by pozostawić inwestorowi swobodę wyboru technologii budowy pod warunkiem spełnienia przez nią najwyższych norm bezpieczeństwa. Nadzór nad przestrzeganiem tej zasady będzie sprawował prezes Państwowej Agencji Atomistyki, która jest organem dozoru jądrowego w Polsce.

Przepisy zwracają też uwagę na informowanie społeczeństwa o stanie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w obiektach jądrowych oraz o decyzjach dozoru jądrowego w odniesieniu do tych obiektów.

Pierwsze przetargi

Gdy w Sejmie trawa dyskusja prawna, spółka PGE EJ 1, powołana przez inwestora — Polską Grupę Energetyczną, uruchomiła dwa przetargi. Pierwszy — o udzielenie zamówienia publicznego obejmuje świadczenie usług doradztwa technicznego w procesie inwestycyjnym. W ramach tego zamówienia wykonawca będzie zobowiązany do przygotowania i realizacji inwestycji, zapewnienia odpowiedniej kadry, wiedzy i systemów zarządczych oraz uzyskania wszelkich uprawnień i pozwoleń. Przedmiotem drugiego postępowania są badania środowiska i lokalizacji.

Najpóźniej do końca lipca musi być ogłoszony przetarg na dostawcę reaktorów. Aby do tego doszło, musi zostać zatwierdzony pakiet atomowy. Niestety, miejsce pierwszej elektrowni nie zostało jeszcze ustalone. W rządowym raporcie najwięcej punktów uzyskał Żarnowiec, a w sierpniu PGE kupił od Grupy Energa tereny nad Jeziorem Żarnowieckim. Jak jednak mówi Andrzej Strupczewski, rzecznik energetyki jądrowej Instytutu Energii Atomowej Pol-Atom, liczba punktów i zakup gruntów nie przesądzają o lokalizacji elektrowni. Inne tereny też wchodzą w grę.

— Polska jest terenem o małej aktywności sejsmicznej, więc nie ma przeszkód do umiejscowienia elektrowni w różnych rejonach naszego kraju. Przy punktacji brano pod uwagę wiele czynników, ale to zadaniem inwestora będzie ostateczny wybór, który musi jeszcze uzyskać aprobatę obecnej Państwowej Agencji Atomistyki, która przekształci się w Urząd Dozoru Jądrowego — mówi Andrzej Strupczewski.

Program polskiej energetyki jądrowej

Etap I: do 30 czerwca 2011 r.

Opracowanie i przyjęcie przez Radę Ministrów programu polskiej energetyki jądrowej (do 31 grudnia 2010 r.). Uchwalenie i wejście w życie przepisów prawnych niezbędnych dla rozwoju i funkcjonowania energetyki jądrowej (do 30 czerwca 2011 r.).

Etap II: 1 lipca 2011-31 grudnia 2013 r.

Ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę elektrowni jądrowej.

Etap III: 1 stycznia 2014-31 grudnia 2015 r.

Wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem uzgodnień.

Etap IV: 1 stycznia 2016-31 grudnia 2022 r.

Pozwolenie na budowę i budowa pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy kolejnych.

Etap V: 1 stycznia 2023-31 grudnia 2030 r.

Budowa kolejnych bloków elektrowni jądrowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu