Przygotowuj się i obserwuj

opublikowano: 02-07-2015, 22:00

Na tle chocholego tańca Greków wokół ich wyjścia/pozostania w Eurolandzie u nas na nowo rozgorzał wyborczy spór w sprawie wejścia/pozostania poza strefą wspólnej waluty.

Obowiązującą obecnie w Polsce doktrynę dotyczącą euro („get ready and see”) przytoczyłem w tytule. Ustanowiony w 2009 r. przez premiera Donalda Tuska urząd pełnomocnika rządu (to jeden z wiceministrów finansów) nazywa się „do spraw wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską”, a oficjalny dokument to NPWE — Narodowy Plan Wprowadzenia Euro. Nazwa wynika z traktatu akcesyjnego, w którym Polska zobowiązała się wobec UE do zastąpienia złotego przez euro, chociaż bez żadnego terminu.

W pierwszych latach naszego członkostwa temat wspólnej waluty był uśpiony. Obudził się w 2008 r. za sprawą pamiętnej deklaracji Donalda Tuska na XVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju: „Skoro Polska, kluczowe państwo Europy Środkowej i Wschodniej, ma być silna — to naszym celem jest euro w 2011”. Już w chwili wygłoszenia 10 września 2008 r. było to czyste chciejstwo, a całkowicie się posypało już po kilku dniach — 15 września upadł bank Lehman Brothers, Donaldowi Tuskowi zaś pozostało ustanowienie na lepsze czasy pełnomocnika.

Teraz kandydująca na premiera Beata Szydło rzuciła ideę zlikwidowania, po zwycięstwie PiS, owego urzędu.

To oczywisty chwyt wyborczy, jako że zderzenie patriotycznego złotego z kosmopolitycznym euro stanie się lejtmotywem kampanii. Likwidacja urzędu, który dodatkowo nie kosztuje, ale wykonuje analizy, to wielki błąd — rząd osłabiłby wartość zapisaną w drugim wierszu tytułu. Z drugiej strony również wyborczo zareagowała Joanna Mucha, rzeczniczka kampanii PO, która histerycznie postawiła tezę, że symboliczne zerwanie przygotowań do euro równałoby się… wyjściu Polski z UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Przygotowuj się i obserwuj