Przygotuj sieć na VoIP

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 24-05-2006, 00:00

Przedsiębiorca, który chce zainwestować w usługę VoIP, może sprawdzić, jak wpłynie to na jego sieć. Zajmie się tym oprogramowanie Opnet.

Opnet to specjalny program, za pomocą którego można sprawdzić, jak sieć poradzi sobie z obsługą transmisji głosowych, przesyłanych w technologii VoIP (Voice over Internet Protocol). W Polsce jego dystrybucją zajmuje się firma Passus.

— VoIP jest w tej chwili kluczową usługą w telekomunikacji. Już wiele usług operatorskich „wewnętrznie” działa na VoIP. Nie chodzi tu nawet o telefonię IP, ale o transmisję połączeń w sieci szkieletowej. Od VoIP nie ma ucieczki — twierdzi Paweł Misiurewicz, prezes firmy Passus.

Oprogramowanie Opnet sprawdza, jak infrastruktura sieciowa poradzi sobie z VoIP: czy jakość rozmów będzie odpowiednia oraz czy nowa usługa wpłynie na wydajność pozostałych aplikacji.

Dla firm i instytucji

Paweł Misiurewicz twierdzi, że program znajdzie szerokie grono odbiorców.

— Opnet jest przeznaczony głównie dla firm i instytucji o rozbudowanej infrastrukturze teleinformatycznej. Szczególnie chodzi o takie branże, jak telekomunikacja, instytucje finansowe, handel, usługi czy sektor publiczny. W tego typu firmach wydatki związane z utrzymaniem sieci, jej obsługą, inwestycjami są bardzo wysokie. Ze względu na stopień skomplikowania takich sieci, wiedza i doświadczenie działu IT często nie wystarczają, a ostateczne decyzje są podejmowane z wykorzystaniem własnej intuicji. Opnet pomaga w określeniu, czy wybierzemy rozwiązania, które w zupełności spełnią wymagania użytkowników — przekonuje Paweł Misiurewicz.

VoIP staje się coraz popularniejszy i firmy inwestują w tę usługę. Inwestować trzeba jednak tak, żeby nie stracić pieniędzy.

Zanim zapłacisz

— Jest kilka powodów, dla których warto korzystać z tego oprogramowania. Pozwala ono na uniknięcie zbędnych inwestycji, przed podjęciem decyzji bowiem możemy sprawdzić, czy przyniosą one pożądany efekt. Dzięki funkcjom diagnostycznym szybciej możemy rozwiązać problem, co wiąże się z krótszymi przestojami i większą wydajnością pracy. Straty spowodowane awariami sieci są ogromne. Przy użyciu Opnetu możemy zaprojektować sieć tak, aby ryzyko awarii zmniejszyć do minimum — informuje Paweł Misiurewicz.

Cena pakietu wynosi 25 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu