Przyszłość należy do big data

  • Marta Bellon
opublikowano: 30-12-2014, 00:00

IBM z przychodem 1,37 mld USD i Hewlett-Packard z 869 mln USD przychodu to liderzy w przechowywaniu i przetwarzaniu dużych zbiorów danych, czyli big data.

To w tym momencie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi sektora IT. Prognozy wskazują, że 2015 r. i kolejne lata będą należeć do firm dostarczających usługi do zarządzania dużymi zbiorami danych, bo zależy na tym przedstawicielom coraz większej liczby branż. Ogromne zasoby danych dostępne w sieci analizują i wykorzystują nie tylko firmy, ale również rządy czy laboratoria badawcze. Dane o przychodach w latach 2013-14 dziesięciu największych firm, które zajmują się gromadzeniem danych, opublikował branżowy portal Wikibon. IBM najwięcej zarabia na usługach — stanowią one 42 proc. przychodów firmy, 31 proc. to sprzęt, a 27 proc.

iStock

— oprogramowanie. Na drugim miejscu znalazł się Hewlett-Packard (42 proc. — sprzęt, 14 proc. — oprogramowanie, 44 proc. — usługi). Kolejną lokatę zajmuje Dell z 652 mln USD przychodu w 2013 r. (85 proc. — sprzęt oraz 15 proc. — konsulting związany z big data).

Technologie

1,37 mld USD Tyle wynoszą przychody IBM za lata 2013-14...

30 mld USD ...a tyle amerykański gigant zainwestował w prace nad rozwiązaniami big data.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon, PAP

Polecane