PSE: mimo braku wiatru i słońca system elektroenergetyczny pracuje stabilnie

  • PAP
opublikowano: 25-11-2022, 12:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Mimo braku wiatru i słońca system elektroenergetyczny pracuje stabilnie - poinformowały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Od czwartkowego rana produkcja energii elektrycznej z 9000 MW mocy zainstalowanej farm wiatrowych wynosiła 30-50 MW.

Polskie Sieci Elektroenergetyczny poinformowały w piątek na Twitterze, że od czwartku "mamy w Polsce Dunkelflaute, czyli długotrwały brak wiatru". Spółka zwróciła uwagę, że od rana 24 listopada produkcja energii elektrycznej z 9000 MW mocy farm wiatrowych wynosiła 30-50 MW. "Niska wietrzność utrzyma się aż do 27.11" - dodano. PSE wskazały także, że przez duże zachmurzenie i porę roku w ciągu dnia niewielka jest także produkcja energii z fotowoltaiki. PSE zapewniły jednak, że mimo to "system pracuje stabilnie".

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Jak wynika z danych zamieszczonych w raportach PSE w strukturze mocy zainstalowanej w Polsce w 2021 r. elektrownie wiatrowe i inne źródła odnawialne stanowiły 28,12 proc.

Wicemnister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała 25 października br., że według szacunków na koniec sierpnia br. moc zainstalowana w OZE wyniosła ponad 20,9 GW. W sierpniu ub.r. było to 14,9 GW. Jak wyjaśniła przedstawicielka MKiŚ 11 GW zainstalowanych było w fotowoltaice, instalacje wiatrowe generowały 7,6 GW energii, hydroenergetyka blisko 1 GW, biomasa - 1 GW, biogaz - 272 MW.

Wiceminister podkreśliła wówczas, że rok do roku największy przyrost mocy zainstalowanych w OZE dotyczył fotowoltaiki (PV). Moc w PV wzrosła bowiem o 184,3 proc. Na koniec sierpnia moc zainstalowana w prosumenckich mikroinstalacjach wynosiła ponad 8,2 GW. "To dwa Bełchatowy (elektrownia w Bełchatowie - PAP) na dachach Polaków" - zaznaczyła.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne świadczą usługi przesyłania energii elektrycznej, przy zachowaniu wymaganych kryteriów bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane