Psycholog bez VAT

PAP, DI
24-07-2013, 00:00

Badania psychologiczne, mające na celu stwierdzenie, czy pracownik może pracować na danym stanowisku, są zwolnione z VAT — orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

Uznał, że należy je traktować tak jak inne obowiązkowe badania pracowników. Wyrok dotyczy specjalistycznej przychodni medycznej wykonującej różnego rodzaju badania medyczne, które pomagały pracodawcy podjąć decyzję o zatrudnieniu pracownika na określonym stanowisku. Przychodnia uznała, że badania psychologiczne są zwolnione z VAT, bo można je zaliczyć do badań wykonywanych na zlecenie pracodawcy, takich jak badania wzroku, słuchu czy krwi.

Izba Skarbowa w Bydgoszczy twierdziła wcześniej, że badania psychologiczne pracownika nie są zwolnione z VAT, bo nie mają bezpośredniego związku z leczeniem. Przychodnia złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który przyznał jej rację. Izba zaskarżyła ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale we wtorek NSA oddalił jej skargę (sygn. I FSK 1350/12).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Psycholog bez VAT