Psychologiczna bariera 2000 pkt pokonana

Łukasz Bugaj, Analityk Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 10-06-2009, 17:33

Dzisiejsza sesja miała być spokojna i na małym obrocie. Okazało się jednak, że rynek po raz kolejny zaskoczył uczestników nie tylko dynamiczną zwyżką, ale również niemałym handlem.

Pomimo, że jutro warszawski parkiet nie będzie mógł zareagować na amerykańskie dane o sprzedaży detalicznej, dzisiaj starał się zrobić to z wyprzedzeniem. Co ciekawe wartość prognostyczna naszej giełdy nie jest najgorsza i jeżeli czwartkowe dane rzeczywiście będą dobre to dzisiejszy atak byków może być z łatwością kontynuowany.

Już sam początek sesji wyniósł indeks WIG20 powyżej psychologicznej bariery 2000 punktów, z którą mieliśmy problem w zeszły piątek. Większość dnia to stabilny handel powyżej tej granicy. Popołudniowa słabość została dynamicznie skorygowana na zamknięciu, dzięki czemu przy wzroście o ponad 2 proc. dzienna zdobycz w postaci 2000 punktów została utrzymana. Co warte podkreślenia hamulcowy z ostatnich dwóch sesji dzisiaj ciągnął rynek na północ. Mowa oczywiście o akcjach PKO BP.

Dzisiejsze dane nie miały wpływu na notowania, ale warto jest się im przyjrzeć. Kwietniowy deficyt w handlu USA wyniósł 29 mld dolarów, czyli tyle ile oczekiwano. Warto jednak wspomnieć, że odczyt ten pogarsza się już drugi miesiąc z rzędu, gdyż spadek eksportu jest większy od tempa zmniejszania się importu. Inną daną były wnioski o kredyt hipoteczny, których ogólna liczba spadła. Nie można się temu dziwić, jeżeli wiadomo, iż wyraźnie drożeje średni koszt kredytu 30-letniego. Wzrost oprocentowania kredytów będący pochodną spadków cen obligacji oraz dynamicznie drożejąca ropa stwarzają realne zagrożenie dla właśnie rodzącego się ożywienia w gospodarce światowej.

Na rynku walutowym złoty do godziny 14 zachowywał się nieźle i potrafił się wzmacniać, ale potem szybkie załamanie EUR/USD doprowadziło do osłabienia się naszej waluty. Co ciekawe i warte pokreślenia węgierski forint już tradycyjnie zachowywał się zdecydowanie lepiej.       
 

Komentarz przygotował
Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi


 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, Analityk Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane