Psychologiczne spadki cen

Marta Filipiak
04-06-2004, 00:00

Decyzja o większych limitach zapadła. Niestety, nadzieje na spadki cen mogą okazać się płonne.

OPEC, organizacja państw eksportujących ropę naftową, podjął wstępną decyzję o zwiększeniu wydobycia ropy w celu obniżenia jej ceny na rynkach światowych.

Wydobycie to nie wszystko

Prawdopodobnie limity wzrosną o 2 mln baryłek dziennie od zaraz, a o kolejne 500 tys. baryłek w sierpniu. Ostatni wzrost wydobycia na taką skalę OPEC przeprowadził w 1997 r., kiedy azjatycka gospodarka znajdowała się na krawędzi recesji. Decyzja spowodowała wówczas spadek ceny ropy do 10 USD za baryłkę.

Według Gerharda Schroedera, niemieckiego kanclerza, obecny poziom cen zagraża wzrostowi gospodarczemu na świecie. Niestety, w najbliższych tygodniach sytuacja nie musi się zmienić.

— Dzisiejsze wiadomości mogą nie mieć żadnego wpływu na ceny ropy. Ewentualne spadki mogą mieć podłoże czysto psychologiczne — mówi Urszula Cieślak, analityk rynku ropy BM Reflex.

Wielkość wydobycia bowiem to tylko jeden element ceny. Na sytuację na rynku wpływ ma również poziom zapasów. Według najnowszych danych, rezerwy surowca wynoszą 2,8 mln baryłek wobec 1,8 mln oczekiwanych przez analityków. Jest to pozytywna tendencja, przemawiająca za obniżaniem cen, jednak stan rezerw powinien jeszcze się zwiększyć. Wciąż silne są obawy o niestabilną sytuację w krajach Bliskiego Wschodu.

Może być mniej

Podawane przez OPEC dane budzą pewne wątpliwości. Członkowie kartelu pompują obecnie i tak więcej ropy niż to wynika z przyznanych im limitów. Analitycy obawiają się, że z deklarowanego zwiększenia w rzeczywistości dodanych zostanie tylko 0,8-1 mln baryłek.

Nie ulega wątpliwości, że dodatkowa ropa pochodzić będzie w większości z Arabii Saudyjskiej, bo tylko ten kraj ma możliwości zwiększenia wydobycia. Wydobywa obecnie 9,1 mln baryłek dziennie i deklaruje 10,5 mln. Pozostałe kraje kartelu zbliżają się do granic swoich możliwości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Psychologiczne spadki cen