PTR jest już kanadyjskie

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 09-01-2009, 00:00

Wszyscy akcjonariusze odpowiedzieli na wezwanie ogłoszone przez Fairfax Financial i zainkasowali za to 168,3 mln zł.

Wszyscy akcjonariusze odpowiedzieli na wezwanie ogłoszone przez Fairfax Financial i zainkasowali za to 168,3 mln zł.

Do wczoraj Polska miała jednego reasekuratora (ubezpieczyciel ubezpieczycieli) — Polskie Towarzystwo Reasekuracji (PTR). Teraz PTR należy już do kanadyjskiego holdingu finansowego Fairfax Financial. Akcjonariusze sprzedali akcje w wezwaniu ogłoszonym na początku września. Najwięcej na transakcji zarobiła grupa PZU: 40 mln zł. Prawie 28 mln zainkasował Bank Handlowy, a KGHM i Meritum Bank po blisko 20 mln zł. Tyle samo przypadło skarbowi państwa. Nieco ponad 15 mln zł zyskał DZ Bank, a 8 mln zł Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

— To świetna wiadomość dla PTR. Jeden właściciel oznacza klarowną strategię rozwoju. Zakładam, że będzie to strategia przygotowana i realizowana przez obecny zarząd, który od kilku lat dobrze rozwija spółkę. Szkoda, że do sprzedaży nie doszło wcześniej, bo w tym czasie konkurenci zajęli na rynku mocną pozycję. Sprzedający mogą być zadowoleni, bo cena była ustalona blisko pół roku temu, a od tego czasu nastawienie do spółek z sektora finansowego znacznie się pogorszyło. Szkoda, że PTR przestaje być polską firmą, ale takie są prawa rynku — mówi Marcin Z. Broda, analityk firmy Ogma.

Sprzedaż inwestorowi branżowemu to konsekwencja majowego fiaska oferty publicznej. PTR ustalił widełki cenowe w trakcie emisji na 1,25-1,74 zł, ale nie zdołał skusić inwestorów i debiut nie doszedł do skutku. Miesiąc później Michał Chyczewski, wiceminister skarbu, na łamach "PB" zapowiadał, że możliwa jest sprzedaż PTR inwestorowi strategicznemu.

Grzegorz Nawacki

g.nawacki@pb.pl % 022-333-97-94

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane