Pucka koncesja dla KGHM

  • Emil Górecki
opublikowano: 06-10-2014, 00:00

Minister środowiska uznał, że giełdowy gigant opracował najkorzystniejszy pomysł poszukiwania minerałów.

KGHM Polska Miedź będzie szukać i badać złoża soli potasowo-magnezowych wraz z rudami miedzi i srebra oraz solą kamienną w okolicach Pucka — zdecydowało Ministerstwo Środowiska. O tę koncesję oprócz państwowego KGHM starały się Mineralis z grupy Romana Karkosika, Polski Potas i Darley Energy ( wszystkie na sól).

„W związku z brakiem możliwości udzielenia kilku podmiotom koncesji obejmującej ten sam obszar, a także braku kompromisowego rozwiązania ze strony wnioskodawców, rozstrzygnięcie zostało podjęte na podstawie analizy dokumentów zgromadzonych w postępowaniach i przeprowadzonego porównania poszczególnych wniosków pod względem zaprojektowanych prac geologicznych” — poinformowało ministerstwo.

W okolicach Pucka na sól i miedź nachodzą jeszcze złoża gazu łupkowego. Koncesję na poszukiwania już ma firma Lane Energy. Łupkowy inwestor zadeklarował, że nie wyraża zgody na prowadzenie innych prac na tym samym terytorium. Warto jednak pamiętać, że pokłady soli leżą na innej głębokości niż gaz z łupków. Administracja nie przewidziała, że na koncesję może być więcej niż jeden chętny lub wielu chętnych na różne surowce na tym samym obszarze. Hierarchii surowców nie przewidujetakże nowelizacja prawa geologicznego i górniczego.

Decyzja o przyznaniu koncesji jest w tym stanie prawnym uznaniowa, można się więc spodziewać protestów i odwołań. Na razie jednak przegrani nie komentują sprawy. Ministerstwo informuje, że oceniło wnioski co do m.in. „interesu publicznego i racjonalnej gospodarki zasobami złóż” i dlatego wybrało koncepcję, która przewiduje szerszy zakres prac geologicznych i zapewni większą liczbę nowych informacji geologicznych.

„Analiza porównawcza wniosków wskazała, że wniosek KGHM Polska Miedź w największym stopniu spełnia te kryteria z uwagi na zaplanowany najszerszy zakres prac geologicznych w porównaniu z wnioskami konkurencyjnymi” — podał resort.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane