Puławy straszą potentata

ABT
18-05-2007, 00:00

Puławy chcą taniego gazu, bo konkurencja ze Wschodu rośnie. Gotowe są więc wytwarzać go z węgla.

Puławy chcą taniego gazu, bo konkurencja ze Wschodu rośnie. Gotowe są więc wytwarzać go z węgla.

Zakłady Azotowe Puławy, największy producent nawozów azotowych i jeden z czołowych na świecie producentów melaminy, niedawno na łamach „PB” ogłosiły strategię na lata 2007–17. Wczoraj zarząd przedstawił szczegóły. Nie ukrywa, że o sukcesie zdecyduje zdobycie tańszego źródła surowców. Tym bardziej że Puławom depczą po piętach firmy ze Wschodu, mające dostęp do tanich surowców. Najważniejszy dla Puław jest gaz ziemny. Zużywają rocznie już 900 mln m sześc. tego surowca. Spółka szuka więc tańszego gazu. Zarząd ma do wyboru kilka możliwości.

Puławy chcą wspólnie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) wyruszyć na Bliski Wschód, by tam zabiegać o dostęp do złóż gazu, a następnie budować przy nich instalacje produkcyjne. Spółka rozmawia też z PGNiG o podobnych przedsięwzięciach w Polsce. Ale jest też trzecia opcja.

— Rozmawiamy z Bogdanką na temat budowy instalacji zgazowywania węgla, która mogłaby zaspokoić 10 proc. zapotrzebowania na gaz oraz pokryć całkowite zapotrzebowanie na energię — mówi Krzysztof Lewicki, prezes Puław.

Spółka chce ulokować instalację zgazowywania węgla na terenie klastra przemysłowego. To pozwoliłoby wykorzystać unijne fundusze, które pokryłyby 50 proc. kosztów. A są one niebagatelne.

— Szacujemy, że instalacja będzie kosztować 2 mld zł — oblicza prezes.

Dlatego Puławom są potrzebni partnerzy — tacy jak Bogdanka i inne firmy z sektora energetycznego. Do końca tego roku ma powstać studium opłacalności projektu.

To może być karta przetargowa w negocjacjach z PGNiG, które ciągle jest jedynym dostawcą gazu. PGNiG, chcąc zwiększyć import gazu do Polski (terminal LNG i/lub gazociąg ze Skandynawii), nie może pozwolić sobie na utratę rynku. Dlatego gigant może być bardziej skłonny do ustępstw i współpracy z kluczowymi odbiorcami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Puławy straszą potentata