Putin: Rosja nie jest zagrożeniem dla Europy

(Paweł Kubisiak)
23-09-2006, 22:58

Putin zapewniał podczas szczytu rosyjsko-niemiecko-francuskiego, że energetyczna potęga Rosji nie zagraża Europie.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił w sobotę, podczas szczytu rosyjsko-niemiecko-francuskiego w Compiegne pod Paryżem, że ambicje ekonomiczne Rosji i jej potęga jako dostawcy surowców energetycznych nie są zagrożeniem dla jej europejskich partnerów.

- Zamierzamy wypełnić wszystkie zobowiązania wobec naszych europejskich partnerów, jeśli chodzi o dostawy surowców energetycznych - oświadczył Putin na wspólnej z kanclerzem Niemiec i prezydentem Francji konferencji prasowej.

- Zasoby gazu w złożu Sztokmanowskim na północy Rosji, "obliczane na 25 do 45 miliardów metrów sześciennych zagwarantują 50 do 70 lat" dostaw dla Europy - powiedział na konferencji prasowej Putin.

Merkel podkreśliła na konferencji prasowej, że współpraca rosyjsko-europejska "powinna być oparta na założeniu, iż obie strony są godnymi zaufania partnerami", bo tylko wówczas przyniesie korzyści wszystkim.

Na konferencji prasowej Putin powiedział, że Francja, Niemcy i Rosja chcą utworzyć grupę roboczą do przedyskutowania roli, jaką Rosja mogłaby odegrać w EADS, francusko-niemieckim towarzystwie produkującym airbusy.

Putin powiedział, że Rosja jest zainteresowana współpracą w dziedzinie przemysłu lotniczego z Francją i Niemcami, zapewniając zarazem, że za zakupieniem przez rosyjski bank publiczny Wniesztorgbank 5,02 proc. akcji Europejskiego Towarzystwa Aeronautyki, Obrony i Przestrzeni (EADS) nie kryje się agresja gospodarcza.

DI, PAP/AFP

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Putin: Rosja nie jest zagrożeniem dla Europy