PwC: rośnie wartość firm z sektora nowych technologii

DI, PAP
opublikowano: 17-06-2013, 20:38

Wśród stu największych na świecie pod względem wartości rynkowej spółek publicznych licznie reprezentowane są przedsiębiorstwa z sektora nowych technologii oraz usług - wynika z raportu firmy doradczej PwC.

Najwięcej na liście jest spółek amerykańskich.

PwC przygotowało listę 100 największych pod względem wartości rynkowej światowych spółek. W tym roku wśród największych przedsiębiorstw znalazły się 43 firmy ze Stanów Zjednoczonych. W 2008 roku było ich 35.

"Warto zwrócić szczególną uwagę na zdolność Stanów Zjednoczonych do kreowania nowych liderów. Jeszcze piętnaście lat temu Apple czy Google nie były postrzegane, jako spółki z tak dużym potencjałem lub były dopiero zakładane. Obecnie firmy te są odpowiednio na pierwszej i trzeciej pozycji na liście 100 najbardziej wartościowych spółek na świecie" - podkreślił cytowany w komunikacie Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Z raportu PwC wynika, że usługi oraz nowe technologie należą do sektorów, których wartość rynkowa wzrosła najbardziej od 2008 r. do br. - wzrost ten wynosi odpowiednio: 383 proc. i 35 proc.

Najsłabiej w zestawieniu wypadły spółki ze strefy euro. Na liście stu największych firm znalazło się tylko 14 europejskich. W 2008 roku było ich 26.

Jak podkreślili autorzy raportu, kryzys finansowy przyczynił się do zmniejszenia łącznej wartości rynkowej setki największych spółek z poziomu 13,5 bln dolarów w 2008 roku, do 8,4 bln dolarów w 2009 r. "W ciągu kolejnych 4 lat wartość rynkowa spółek wróciła do najwyższych poziomów sprzed kryzysu. Obecnie łączna wartość rynkowa 100 największych spółek na świecie wynosi 13,6 bln dolarów" - napisano w informacji.

Według PwC w czołówce spółek z najlepszymi wynikami są głównie giganci technologiczni, w tym m.in. Apple i Google. Firmy te w ciągu pięciu lat odnotowały wzrost wartości rynkowej odpowiednio: o 290 mld dolarów i 125 mld dolarów.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że pięć spółek o największych spadkach wartości rynkowej przyczyniło się do zmniejszenie kapitalizacji 100 największych firm o 737 mld dolarów. Wśród nich cztery firmy pochodzą z sektora paliwowego i energetycznego.

Na liście stu największych spółek znalazło się 9 firm z Chin i Hongkongu. Działają one głównie w bankowości, ubezpieczeniach oraz sektorze energetycznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane