PWiK w lipcu może mieć inwestora

Dominika Malik
22-06-2001, 00:00

PWiK w lipcu może mieć inwestora

Zarządy miast Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie prowadzą rokowania w sprawie pozyskania inwestora do spółki Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach, w którym są głównymi udziałowcami. Negocjacje mogą się zakończyć jeszcze w pierwszej połowie lipca 2001 r. Oferty zgłosiło osiem firm.

Nabyciem udziałów w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji z Tarnowskich Gór, którego udziałowcami są gminy Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie, zainteresowanych jest osiem przedsiębiorstw. Trzy z nich to firmy polskie, natomiast w pięć pozostałych zaangażowany jest kapitał zagraniczny.

Ciekawe oferty

Gminy zamierzają zbyć 61, 672 tys. udziałów, ze 182,182 tys., o wartości nominalnej 50 zł każdy. Liczba ta odpowiada około 34 proc. udziałów w spółce. Po sprzedaży tego pakietu gminy nadal pozostaną większościowym udziałowcem, posiadając w firmie ponad 51 proc. udziałów.

Zarządy obu miast prowadzą obecnie rokowania z oferentami. Podstawowym warunkiem uczestniczenia w negocjacjach była deklaracja nabycia pakie- tu większego niż 36,437 tys. udziałów. Liczba ta stanowi 20 proc. kapitału zakładowego spółki, który wynosi ponad 9,1 mln zł.

— Propozycje złożone przez oferentów są dla PWiK bardzo atrakcyjne. Wybór konkretnego inwestora będzie więc bardzo trudny — mówi Michał Lesik z Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Korzystna współpraca

Właściciele przedsiębiorstwa chcą inwestora, który w ciągu czterech lat dokapitalizuje spółkę, co pozwoli na przeprowadzenie modernizacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz umożliwi pozyskanie technologii, które poprawią jakość dostarczanej mieszkańcom wody. Spółce potrzebny jest samochód asenizacyjny — wykorzystywa- ny do czyszczenia kanałów — którego cena waha się w granicach 0,5-1 mln zł oraz cztery samochody towarowo-osobowe, z których jeden kosztuje około 40 tys. zł.

Udziałowcy przypuszczają, że do pewnych rozstrzygnięć w sprawie wyboru inwestora powinno dojść w pierwszej połowie lipca 2001 r.

— Liczymy, że uda nam się podpisać kontrakt, przewidujący współpracę między inwestorem a gminami w zakresie rozwiązywania problemów w gospodarce wodnościekowej — mówi Michał Lesik.

Gminy planują następne etapy prywatyzacji spółki, jednak będą chciały one zachować pakiet co najmniej 33 proc. udziałów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PWiK w lipcu może mieć inwestora