Pytanie Pulsu

MZ
opublikowano: 15-05-2006, 00:00

Czy WIG20 pokona 3500 pkt? Co potem? 4000 pkt?

Dariusz Nawrot, analityk BM BPH

Obstawiam, że w najbliższych tygodniach pokonanie 4000 tys. pkt jest raczej niemożliwe. Trudne może okazać się zbliżenie nawet do poziomu 3500 tys. pkt. Duży wpływ na zachowanie rodzimego rynku może mieć klimat na rynkach rozwijających się, który ostatnio nie jest najlepszy. Ponadto pretekstem do korekty może okazać się chęć realizacji przez inwestorów tegorocznych bardzo wysokich zysków.

Z drugiej strony w nadchodzących 2-4 tygodniach możemy być świadkami wzrostów,

jeśli tylko giełdy zagraniczne nie pogrążą się w spadkach. Trzeba pamiętać, że cały czas główną siłą popytu na rynku są fundusze inwestycyjne, które z reguły ograniczają swoją aktywność w momencie pogorszenia koniunktury na giełdach światowych.

Tomasz Dumała, analityk BM BGŻ

Spółki z WIG20 są już dość drogie, dlatego w najbliższym czasie nie zakładałbym dynamicznych wzrostów. W związku z tym pokonanie w nadchodzących tygodniach bariery 3500 pkt, a tym bardziej 4000 pkt jest raczej niemożliwe. Z drugiej strony nie obawiałbym się też głębszej korekty. Kurs KGHM może jeszcze rosnąć, ponadto banki podały bardzo dobre wyniki z pierwszego kwartału. Są to wystarczające powody, by chronić WIG2O przed gwałtownymi spadkami, ale brakuje czynników, które poderwałyby indeks do zdecydowanych wzrostów. Dlatego spodziewam się raczej trendu

Sebastian Siejko, makler CA IB

Obecnie nastroje na rynku są dobre. I trudno się temu dziwić, skoro spółki osiągają dobre wyniki, a na rynkach surowcowych panuje doskonała koniunktura. Mimo to sądzę, że w najbliższym czasie pokonanie przez WIG20 bariery 3500 pkt jest raczej niemożliwe. Boję się, że mogą na tym zaważyć czynniki globalne, np. wysokie zadłużenie w Chinach może ograniczyć globalny popyt. Jednocześnie chciałbym uspokoić — nie widać też oznak nadejścia silnej korekty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy