Pytanie Pulsu

ADM
opublikowano: 17-10-2006, 00:00

Dość tania ropa i pożar w Możejkach biją w PKN Orlen. W ciągu tygodnia kurs akcji spadł o 4,8 proc. Będzie dalsza przecena?

Rafał Salwa

niezależny analityk

Rynek już wliczył ryzyko w ceny akcji PKN Orlen. Teraz nie powinniśmy spodziewać się spadków z powodu zeszłotygodniowego pożaru w Możejkach. Gorsza sytuacja litewskiej rafinerii nie wpływa bezpośrednio na wycenę polskiego koncernu, bo przejęcie nie zostało jeszcze sfinalizowane. Możliwa jest renegocjacja warunków finansowych umowy. Na taki scenariusz wskazują zarówno informacje ze spółki, jak i z litewskiego rządu.

Maciej Wiewiórski

CDM Pekao

Spadków raczej nie będzie. Kurs akcji Orlenu w najbliższym czasie będzie zależał od sytuacji na rynku surowców. Rzeczywiście niskie ceny ropy mogą wpłynąć na wycenę rezerw, co może przełożyć się na spadek kursu rafinerii. Jeśli jednak spojrzeć na notowania ropy z technicznego punktu, to powinna ona w najbliższym czasie drożeć. Po silnej przecenie zazwyczaj przychodzi korekta. Dlatego nie spodziewam się w najbliższej perspektywie spadków cen surowca. W konsekwencji PKN Orlen także nie powinien tanieć. Pozostaje jednak ryzyko polityczne związane z przejęciem Możejek. Trudno przewidzieć, jak potoczą się negocjacje i czy warunki akwizycji ulegną zmianie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu