PZU Życie chce odzyskać od Elektrimu 220 mln zł

Marek Druś
28-09-2001, 16:52

PZU Życie żąda od Elektrimu wykupu obligacji wraz z odsetkami na łączną kwotę 220 mln zł. Zarząd ubezpieczyciela uznał, że warszawski holding złamał umowę, którą podpisał poprzedni zarząd PZU Życie z Grzegorzem Wieczerzakiem na czele. Według osoby zbliżonej do zarządu PZU Życie przedstawiciele Elektrimu mieli czas na zapłatę długu do 26 września. Tak się jednak nie stało.

W kwietniu 2001 r. PZU Życie kupiło obligacje Elektrimu za 200 mln zł. Zabezpieczeniem długu były akcje spółki zależnej polskiego holdingu – Elektrim Telekomunikacja – dające 3,27 proc. kapitału i głosów na WZA. W umowie zawarto klauzulę, że gdyby Elektrim chciał zmienić jej warunki, zobowiązany jest uzyskać na to zgodę PZU Życie. W innym wypadku zobowiązany będzie w ciągu 30 dni wykupić obligacje wraz z odsetkami oraz 1 proc. kary umownej.

- Zdaniem zarządu PZU Życie umowa z Vivendi, zgodnie z którą Elektrim oddał Francuzom kontrolę nad spółką zależną, stanowi złamanie umowy sprzedaży obligacji, gdyż ubezpieczyciel nie wyraził na to zgody – powiedziała nam osoba zbliżona do zarządu PZU Życie.

Jej zdaniem obie spółki prowadziły negocjacje w sprawie rozwiązania problemu, i Elektrim zapewnił PZU Życie, że wykupi obligacje do 26 września.

- Nic takiego jednak nie nastąpiło, i obecnie zarząd firmy ubezpieczeniowej wszczyna procedurę, zgodnie z którą Elektrim będzie miał 30 dni na wykup obligacji oraz spłatę odsetek i kary umownej – twierdzi nasz informator.

Dodaje, że cała sprawa wyszłą na jaw teraz, gdyż właśnie po zrealizowaniu umowy Elektrim – Vivendi zarząd PZU Życie ma nadzieję na odzyskanie pieniędzy – łącznie około 220 mln zł.

Informacja okazała się niespodzianką dla samego Elektrimu.

- Jesteśmy zaskoczeni stanowiskiem PZU Życie. Tym bardziej, że w dalszym ciągu pełnomocnicy stron prowadzą rozmowy i nic nie było nam wiadomo, że niemożliwe jest osiągnięcie porozumienia - skomentowała Ewa Bojar, rzeczniczka Elektrimu.

Pełny komunikat holdingu w tej sprawie znajdziesz tutaj.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU Życie chce odzyskać od Elektrimu 220 mln zł