PZUW stawia na samorządy

opublikowano: 12-04-2018, 22:00
aktualizacja: 12-04-2018, 22:04

Start-up polskiego giganta ubezpieczeniowego urósł niemal trzykrotnie w minionym roku. W tym ma apetyt na więcej.

— Po zaledwie 26 miesiącach od uzyskania licencji KNF na działalność zamykamy miniony rok prawie trzykrotnym wzrostem przypisu składki, która sięgnęła 384 mln zł oraz nadwyżką finansową rzędu ponad 2 mln zł, którą przeznaczymy na poczet kapitału zapasowego — tak drugi rok działalności towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, kontrolowanego przez PZU, podsumował Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW.

Firmy obawiają się modelu ubezpieczeń wzajemnych, ale to się zmieni. Po dwóch latach działalności mamy trzecie miejsce na rynku TUW-ów w Polsce, prawie 400 mln zł składki i 2,3 mln zł nadwyżki — mówi Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW.
Zobacz więcej

IDEA WZAJEMNOŚCI CHWYCIŁA

Firmy obawiają się modelu ubezpieczeń wzajemnych, ale to się zmieni. Po dwóch latach działalności mamy trzecie miejsce na rynku TUW-ów w Polsce, prawie 400 mln zł składki i 2,3 mln zł nadwyżki — mówi Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW.

Firma wskoczyła z 5. na 3. miejsce na rynku TUW-ów, zwiększając w nim swój udział z 8 do 17 proc.

Jak na ubezpieczeniowy start-up, w dodatku działający na niszowym rynku ubezpieczeń wzajemnych, to ciekawe wyniki. W skrócie — TUW działa w formule zbliżonej do spółdzielni. Ubezpieczeni są jednocześnie jego członkami. W zależności od poziomu szkodowości w danym roku mogą zyskać zwrot części składki na koniec okresu ubezpieczenia albo dopłacić do niej.

Ubezpieczycieli działających w formule wzajemności jest na polskim rynku 9, a ich łączny udział w składce rynku ubezpieczeń majątkowych wynosi niecałe 6,5 proc. Pierwsze powstały w okresie transformacji gospodarczej po 1990 r. Do tej pory nie zwiększyły znacząco skali swojego działania, ale obecność na rynku TUW PZUW może to zmienić.

— Wydaje się, że już staliśmy się inspiracją dla niektórychgraczy. Rok po naszym starcie zgodę na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej zyskał Polski Gaz TUW, utworzony przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W miarę zwiększania świadomości na temat formuły wzajemności oczekujemy, że konkurencji będzie się pojawiać więcej — twierdzi Rafał Kiliński.

Jego zdaniem, barierą dla odrodzenia się ubezpieczeń wzajemnych jest fakt, że po II wojnie światowej, razem z wyginięciem TUW-ów, do których trafiało przedtem aż 65 proc. składki ubezpieczeniowej w naszym kraju, zniknęła także operacyjna wiedza o formie ubezpieczeń wzajemnych z uwagi na lukę pokoleniową w środowisku ubezpieczeniowym.

— Dzisiaj firmy obawiają się tego modelu, głównie z powodu przekonania, że podmioty będące członkami ubezpieczeń wzajemnych w przypadku dużej szkody mogą partycypować w jej kosztach aż do wysokości poniesionych strat. To nieprawda. W naszym przypadku maksymalna dopłata to najwyżej 50 proc. I to w odniesieniu do składki przypisanej za rozpatrywany rok z danej grupy ubezpieczeń, a nie do szkody — tłumaczy Rafał Kiliński.

TUW PZUW do idei wzajemności przekonało 182 podmioty, dla których utworzono 36 związków wzajemności członkowskiej. Firma skupia się na szpitalach (62 podmioty), największych korporacjach (112 podmiotów) oraz działalności affinity na rzecz członków, głównie w obszarze assistance. Postawiła już także pierwsze kroki w segmencie, na który szczególny nacisk położy w tym roku. Chodzi o jednostki samorządu terytorialnego. W grudniu ubiegłego roku PZUW ubezpieczyło miasto Łódź. W tym roku liczy na co najmniej kolejnych 15 członków z tego obszaru. Obecnie prowadzi rozmowy z kilkoma dużymi samorządami.

Tego typu jednostki są pracochłonne ubezpieczeniowo ze względu na dużą częstotliwość drobnych szkód. PZUW może sobie pozwolić na ich obsługę m.in. dzięki temu, że na zasadzie outsourcingu korzysta z sieci likwidacyjnej PZU.

W planach na ten rok są również nowe produkty ubezpieczeniowe. Niedawno pojawiła się polisa D&O dla osób zarządzających placówkami zdrowia. PZUW pracuje także nad wdrożeniem pakietów medycznych dla swoich klientów. Wymaga to jednak rozszerzenia licencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu