Quantum Software: maluch chce kupować

Sebastian Gawłowski
23-07-2007, 00:00

Grono informatycznych maluchów na GPW ma szansę powiększyć się o kolejną niszową spółkę. Quantum Software chce uzyskać przeszło 10 mln zł — m.in. na przejęcia. Przedział cenowy akcji ustalono na 19,7-23,2 zł. Spółka ceni się rozsądnie na tle giełdowej branży IT.

Wartość wskaźnika P/E za ubiegły rok wynosi odpowiednio 16,4 dla dolnych widełek oraz 19,33 dla górnego przedziału cenowego. Średnia tego wskaźnika dla zyskownych spółek sektora informatycznego na giełdzie wynosi aktualnie 25,6. Z kolei szacunkowe P/E na koniec tego roku wynosi odpowiednio 17,77 i 20,9. Dla obecnych na GPW niszowych producentów oprogramowania, takich jak Procad oraz Unima, szacunkowe P/E wynosi odpowiednio 25,35 i 13,7. W rezul- tacie oczekiwania cenowe Quantum nie są wyśrubowane w porównaniu z wyceną branży IT na giełdzie.

Quantum Software zajmuje się produkcją i wdrożeniami oprogramowania dla logistyki magazynowej i dystrybucji. Spółka jest specjalistą w swojej dziedzinie, ale jednocześnie nie ma zróżnicowanego profilu działalności. Część pieniędzy z emisji zostanie przeznaczona na rozwój dystrybucji produktów zachodnich producentów oprogramowania.

Warto zwrócić uwagę, że dzięki umowom długookresowym z klientami, Quantum nie zależy od sezonowości, co jest powszechnym zjawiskiem w branży IT. Spółka nie jest też zdecydowanie uzależniona od konkretnego klienta, choć grupy kapitałowe dwóch koncernów są w sumie odbiorcami ponad 20 proc. sprzedaży emitenta. Około 30 proc. przychodów pochodzi z eksportu. Sztandarowy produkt spółki Qguar ma dotychczas 200 wdrożeń, w tym w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, a ostatnio na Ukrainie.

Firma zwiększała sprzedaż w ostatnich trzech latach. Jednak w minionym roku rentowność skoczyła zdecydowanie. Przy wzroście zysku brutto na sprzedaży, Quantum Software utrzymała w ryzach koszty sprzedaży i zarządu. Trudno ocenić, czy ten pozytywny trend utrzymuje się również w tegorocznych wynikach, gdyż spółka nie prezentuje ich w prospekcie. Jednak prognozy finansowe na ten rok (przychody 16,3 mln zł i zysk netto 1,63 mln zł) pozwalają oczekiwać, że spółka dąży do trwałego osiągnięcia marży netto około 10 proc., a więc wyraźnie więcej od średniej branżowej (6,9 proc.).

Giełdowy kandydat chce połowę pieniędzy z emisji przeznaczyć na rozwój produktu spółki. Celem jest podbicie rynków UE oraz krajów byłego ZSRR. Druga połowa ma sfinansować akwizycje. Spółka nie konkretyzuje w prospekcie, na jakie atrakcyjne cele przejęć wyłoży 5 mln zł. Należy pamiętać, że Quantum Software ma spore możliwości kredytowe, gdyż praktycznie nie jest zadłużona długoterminowo.

Spółka działa na rynku od dłuższego czasu. Dotychczas nie osiągnęła znaczącej skali działalności. Zarząd powinien mieć na uwadze, że po wejściu na GPW inwestorzy będą oczekiwać od firmy systematycznego wzrostu.

Trendy rynkowe sprzyjają spółce. Rynek IT jest w trakcie dynamicznego rozwoju. Nisza spółki (systemy SCE) nie jest monitorowana, ale jej perspektywy można traktować podobnie do całego segmentu ERP. Według prognoz IDC ma rosnąć 16,5 proc. rocznie w najbliższych latach. Jednocześnie będzie się również zwiększać zapotrzebowanie na efektywne usługi magazynowo — logistyczne, które wspiera oprogramowanie Quantum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Quantum Software: maluch chce kupować