Quercus przejął zarządzającego Skarbca

opublikowano: 02-10-2017, 22:00

Sequoia FIZ będzie nowym funduszem w ofercie Quercus TFI. Kierować nim będzie Jacek Babiński.

Nawet rok nie trwała przygoda Jacka Babińskiego ze Skarbcem TFI. Były współzarządzający Metlife OFE został pozyskany przez Skarbiec w październiku 2016 r., po tym jak na transfer z TFI PZU zdecydowali się Łukasz Stelmasiak i Tomasz Stadnik — ten ostatni był nawet wiceprezesem Skarbca TFI i jego właściciela Skarbca Holdingu.

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI
Zobacz więcej

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI Fot: Tomasz Pikuła, Puls Biznesu

W czerwcu 2017 r. cała trójka złożyła jednak rezygnacje po tym, jak głównym rozgrywającym w Skarbcu został deweloperski Murapol. Tomasz Stadnik ma sześciomiesięczny okres wypowiedzenia. Łukasz Stelmasiak i Jacek Babiński — trzymiesięczny. Upłynął więc z końcem września. Z początkiem października Jacek Babiński zameldował się zaś na pokładzie Quercus TFI.

— Będzie prowadził autorski fundusz Sequoia FIZ — informuje Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. O samej strategii funduszu nie chce się wypowiadać, zanim wszystko nie będzie gotowe do jego uruchomienia. — To będzie fundusz nie do końca akcyjny i nie do końca absolutnej stopy zwrotu — uchyla rąbka tajemnicy prezes Quercus TFI. To koncepcja, jaką Jacek Babiński miał realizować

w Skarbcu TFI. Jego zatrudnienie wiązane było z rozwojem produktów absolutnej stopy zwrotu. — Dwa najważniejsze zadania, które chcemy powierzyć Jackowi Babińskiemu, to utrzymanie wysokiej jakości wyników funduszy akcyjnych oraz rozwój oferty funduszy absolute return z wykorzystaniem komponentów akcyjnych — mówił w październiku 2016 r. Marek Rybiec, ówczesny prezes Skarbca TFI.

Model współpracy Jacka Babińskiego z Quercus TFI ma przypominać relacje, jakie z zarządzającymi ma Trigon TFI, gdzie wiele FIZ-ów działa od siebie w zasadzie niezależnie. TFI udziela im czegoś w rodzaju parasola administracyjnego, ale same fundusze realizują autorskie koncepcje swoich twórców. Także Jacek Babiński ma być zarządzającym i przedsiębiorcą w projekcie Sequoia FIZ.

Gdzie oni są

Od dwóch lat karuzela kadrowa w Skarbcu TFI, towarzystwie zarządzającym aktywami o wartości 16,3 mld zł (dane na koniec sierpnia 2017 r.). W drugiej połowie 2015 r. z firmą pożegnali się Michał Cichosz i Tomasz Piotrowski, który stworzyli autorski fundusz w Trigon TFI. W ich ślady poszedł kilka miesięcy później Olaf Pietrzak, odpowiadający za produkty dłużne. Funduszami akcyjnymi przez 2 lata zarządzał w Skarbcu Karol Godyń, ale on też w końcu znalazł nowego pracodawcę (Altus TFI).

W TFI Allianz Polska wylądował inny z zarządzających akcjami — Adam Łukojć (pod koniec 2016 r.). Epizod zaliczyli Tomasz Stadnik, Jacek Babiński i Jacek Stelmasiak. W ich miejsce przyszli m.in. Ewa Radkowska-Świętoń (NN OFE) i Dariusz Lasek (UI TFI).

KADRY

Inni też zmieniają

Zmiany własnościowe to częsty powód roszad kadrowych. Nimi można tłumaczyć odejście Jarosława Lisa z Rockbridge TFI (do przejęcia przez grupę Altus działało pod szyldem BPH TFI). Jarosław Lis to dyrektor biura aktywów akcyjnych, związany z towarzystwem od 2012 r. Wcześniej pracował w Union Investment TFI i SEB TFI. Natomiast Hubert Kmiecik został nowym dyrektorem inwestycyjnym w Amundi Polska TFI. Wcześniej związany był z Pioneer Pekao Investment Management i TFI Allianz Polska, gdzie odpowiadał m.in. za strategie akcyjne i mieszane. [KOS, ANALIZY ONLINE]

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu