R22 rozpycha się w Rumunii

opublikowano: 27-08-2018, 22:00

Holding spółek technologicznych, przejmuje rumuński Gazduire i ma umówione dwie kolejne transakcje w tej branży. Nie próżnuje także w Polsce.

Spółka H88 z grupy giełdowego R22 za 1,1 mln EUR kupiła 99,9 proc. udziałów w rumuńskiej spółce Gazduire Web świadczącej m. in. usługi hostingu, rejestracji i utrzymywania domen. W minionym roku spółka ta uzyskała 0,6 mln EUR przychodów i 0,2 mln zł EBITDA. H88 ustaliła też warunki transakcji przejęcia dwóch kolejnych spółek rumuńskich świadczących usługi w tej samej branży. Są to odpowiednio drugi oraz czwarty największy podmiot z obszaru usług hostingowych oraz rejestracji i utrzymania domen w Rumunii. Łączne przychody tych dwóch spółek w ubiegłym roku wyniosły ok. 2,5 mln EUR.

- „Gazduire” w języku rumuńskim znaczy hosting, dlatego już sama nazwa spółki ma dużą wartość na tym rynku. Przejęcie tego podmiotu, a później kolejnych to dla nas następny, naturalny krok w procesie rozwoju grupy i rozpoczęcie ekspansji zagranicznej w obszarze hostingu – mówi prezes R22 Jakub Dwernicki.
Zobacz więcej

Wejście na nowy rynek:

- „Gazduire” w języku rumuńskim znaczy hosting, dlatego już sama nazwa spółki ma dużą wartość na tym rynku. Przejęcie tego podmiotu, a później kolejnych to dla nas następny, naturalny krok w procesie rozwoju grupy i rozpoczęcie ekspansji zagranicznej w obszarze hostingu – mówi prezes R22 Jakub Dwernicki. Fot. Marek Wiśniewski

— Realizacja transakcji pozwoli nam zdobyć pozycję lidera w tej branży w Rumunii, a następnie skupimy się na dalszej konsolidacji rynku — docelowo do ok. 30 proc. Rumunia ma ogromny potencjał do wzrostu, spodziewamy się, że w ciągu pięciu lat wartość rynku domen i hostingu wzrośnie tam blisko dwukrotnie — mówi Jakub Dwernicki, prezes R22.

Zgodnie z zapowiedziami zarządu R22 wyniki Gazduire mają być konsolidowane od września, a kolejnych dwóch spółek od października.

Według R22, rumuński rynek hostingu wart jest 12,5 mln EUR (czyli jedną czwartą tego, co rynek w Polsce), a w najbliższych latach ma rosnąć o ok. 20 proc. rocznie. Ceny hostingu w tym kraju są zbliżone do cen w Polsce.

Po planowanym przejęciu kolejnych dwóch firm w Rumunii H88 osiągnie łącznie ponad 15 proc. udziałów w rynku, będzie obsługiwał blisko 30 tys. klientów i ponad 50 tys. domen.

R22 prowadzi prace nad kolejnymi przejęciami spółek hostingowych. Jako najatrakcyjniejsze ocenia rynki Europy Środkowej.

— Nie boimy się ekspansji zagranicznej, ponieważ w naszej ocenie nie odbiega ona znacząco od akwizycji przeprowadzanych w kraju. Sukces naszej drogi rozwoju wynika z tego, że przejmujemy wyłącznie rosnące, dobrze funkcjonujące podmioty. To pozwala nam uzyskać obustronne synergie — mówi szef R22.

Zapewnia, że rumuńskie firmy przeszły szczegółowy audyt, w tym podatkowy.

H88, zajmująca się w grupie hostingiem, wykorzystała już pieniądze z ostatniego podwyższenia kapitału dokonanego po ofercie publicznej przez R22, ale jej przedstawiciele twierdzą, że ma duże możliwości pozyskiwania finansowania dłużnego.

Kolejne akwizycje planuje nie tylko H88, ale również Vercom z grupy R22, spółka zajmująca się komunikacją wielokanałową. W ostatni piątek podpisała umowę w sprawie przejęcia producenta oprogramowania Appchance — w tym roku obejmie 23 proc. udziałów Appchance, za które zapłaci1,15 mln zł, a dzięki kolejnym transakcjom udział ten może wzrosnąć do 64 proc.

Razem z Appchance Vercom chce stworzyć oprogramowanie dostępne w modelu software as a service, który ma — zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli R22 — generować miesięczne przychody na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Ponadto Appchance, którego ponad 50 proc. sprzedaży pochodzi z zagranicy, ma kontynuować obecną działalność.

— Planujemy jeszcze w tym roku dołączyć do naszego ekosystemu jedną lub dwie spółki technologiczne, w podobnym modelu jak w przypadku Appchance, czyli poprzez stopniowy zakup akcji. Kładziemy duży nacisk na to, żeby przejmowane podmioty posiadały produkty, których sprzedaż jest skierowana wyłącznie na rynki zagraniczne — mówi Krzysztof Szyszka, prezes Vercomu.

— Oczywiście planujemy również akwizycje w obszarze naszej działalności podstawowej, czyli mailowo-smsowej. Interesuje nas wejście z usługami w krótkim czasie na rynek skandynawski oraz niemiecki — dodaje prezes.

W ostatnim czasie do Vercomu zgłosiło się blisko 60 podmiotów zainteresowanych różnymi formami współpracy, co wydłużyło decyzje o przejęciach. W trakcie oferty publicznej R22 podawało, że na akwizycje w obszarze omnichannel — za który w grupie odpowiada Vercom — ma trafić ok. 30 mln zł, które w 50 proc. pokryć mają wpływy z oferty publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy