Racjonalne pożyczki dla powodzian

opublikowano: 10-12-2013, 00:00

Przedsiębiorcy mogą liczyć na umorzenie pożyczki popowodziowej, także gdy zmienią strukturę wydatków.

Udzielanie pożyczek na usuwanie szkód popowodziowych powinno pozwolić przedsiębiorcy na racjonalne wykorzystanie otrzymanych pieniędzy — uważa minister gospodarki (MG). Do tego m.in. zmierzają rozwiązania zaproponowane w projekcie zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, który skierowano do konsultacji.

MG proponuje, aby w uzasadnionych przypadkach za zgodą funduszu pożyczkowego przedsiębiorca mógł zmieniać kategorie wydatków pokrywanych z otrzymanej pożyczki. Chodzi o gospodarowanie uzyskaną kwotą odpowiednio do rzeczywistych kosztów, czego nie da się przewidzieć przed rozpoczęciem usuwania szkód. Zmiana przeznaczenia przyznanych pieniędzy nie wykraczałaby jednak poza cele, wskazane przy ubieganiu się o pożyczkę. Jeśli przedsiębiorca uzyska zgodę na korektę struktury wydatków, będzie mógł uniknąć odmowy umorzenia pożyczki lub jej części.

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że w trakcie likwidacji szkód często okazuje się, że część z nich usunięto taniej, a część pociąga za sobą koszty wyższe od szacowanych. W związku z tym niektórzy przedsiębiorcy za część pożyczki np. kupują części do maszyn, ale sami je naprawiają, żeby pieniądze wydzielone na naprawę oszczędzić np. na odbudowę magazynu. Problemy mają też przedsiębiorcy prowadzący działalność o charakterze sezonowym. MG podaje przykład. Powódź nastąpiła, gdy handlowano truskawami, w chwili wypłaty pożyczki sezon na te owoce się skończył. Wtedy firma chce te pieniądze przeznaczyć np. na zakup środków ochrony roślin w celu utrzymania działalności handlowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane