Racjonalny wybór

Konfederacja Pracodawców Polskich
opublikowano: 25-05-2007, 00:00

Nowelizacja ustawy o rzemiośle, wprowadzająca obowiązek posiadania przez rzemieślników certyfikatów, nie wejdzie w życie. Sejm potwierdził uchwałę Senatu, który zdecydował o odrzuceniu ustawy. To decyzja racjonalna i zgodna z interesami firm i gospodarki. Konfederacja Pracodawców Polskich była przeciwnikiem tej regulacji, ponieważ naruszała ona zasady swobody działalności gospodarczej i wolnej konkurencji, zapisane w konstytucji i w prawie europejskim. Mogła przynieść negatywne skutki dla rynku pracy i usług.

Zgodnie z projektem, odrzuconym przez Senat i ostatecznie przez Sejm, do wykonywania zawodu rzemieślniczego potrzebny byłby dokument potwierdzający posiadane kwalifikacje. KPP uważała wprowadzanie dodatkowych regulacji w tym zakresie za zbędną biurokrację i koszt, który spowoduje wzrost cen usług. Trudno było znaleźć dla niej uzasadnienie. Nie są nam znane żadne dane, które potwierdzałyby niską jakość usług rzemieślniczych oferowanych obecnie.

To rynek, a nie dodatkowe egzaminy, powinien weryfikować jakość usług rzemieślniczych. Prawo powinno w jak najmniejszym stopniu ingerować w gospodarkę, i to tylko wówczas, gdy procesy wolnorynkowe zawodzą. W tym przypadku taka sytuacja nie występowała, a więc dobrze się stało, że parlament dokonał racjonalnego wyboru.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy