Rada Dialogu Społecznego popiera ustawę dot. minimum 12 zł płacy na godzinę

ISBNews
opublikowano: 08-04-2016, 11:32

Rada Dialogu Społecznego pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt ustawy dotyczącej minimalnego wynagrodzenia godzinowego na poziomie 12 zł brutto za godzinę pracy na podstawie umowy zlecenia, poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

"Za uchwałą w tej sprawie głosowali jednogłośnie członkowie strony społecznej Rady - związków zawodowych i pracodawców" - czytamy w komunikacie.

"Dziękuję za ten historyczny kompromis w bardzo ważnej i trudnej sprawie" - powiedziała minister Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie. 

Podkreśliła, że propozycja, aby stawka wynagrodzenia 12 zł za godzinę była zwaloryzowana już w 2017 r. jest do przyjęcia.

Projekt ustawy wprowadzającej minimalne wynagrodzenie dla określonych umów cywilnoprawnych przygotowało MRPiPS. Celem planowanych zmian jest przeciwdziałanie nadużywaniu umów cywilnoprawnych. Apelowały o to związki zawodowe, podał resort.

"Zgodnie z projektem, minimalna stawka godzinowa obejmie umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu oraz samozatrudnionych, jednoosobowo świadczących usługi dla firm. Wyłączenia z tej zasady mają dotyczyć umów cywilno-prawnych dotyczących opiekunów w rodzinnych domach pomocy oraz opieki podczas wypoczynków i wycieczek" - czytamy dalej.

Jak podaje resort, Rada Dialogu Społecznego sugerowała, aby ustawa weszła w życie jak najszybciej, a przepisy o obowiązku wypłaty stawki minimalnej, dokumentowania liczby przepracowanych godzin i nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Zaproponowała też waloryzację tej kwoty już od 2017 r.

W grudniu ub.r. Rafalska informowała, że chciałaby, żeby rozwiązanie zaczęły obowiązywać w drugiej połowie 2016 r. Resort podkreślał wtedy, że płaca minimalna zabezpiecza interesy wszystkich zatrudnionych na umowę o pracę. Jednak poza jej oddziaływaniem pozostają rzesze pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Pracodawcy mogą im legalnie oferować kilka złotych za godzinę pracy. Takie stawki są częste w firmach ochroniarskich, przy pracach sezonowych, w gastronomii czy usługach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Rada Dialogu Społecznego popiera ustawę dot. minimum 12 zł płacy na godzinę