Rada dojrzała do podwyżek

JKW
opublikowano: 24-06-2008, 00:00

Stopy procentowe pójdą jutro w górę — uważają ankietowani przez „PB” ekonomiści. Czy to koniec podwyżek? Szanse są pół na pół.

Stopy procentowe pójdą jutro w górę — uważają ankietowani przez „PB” ekonomiści. Czy to koniec podwyżek? Szanse są pół na pół.

Jutro na sto procent zapadnie decyzja o zacieśnieniu polityki monetarnej — wynika z ankiety „PB”. Wszyscy z dziesięciu pytanych przez nas ekonomistów bankowych uważają, że na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniesie stopy o 25 pkt baz. Obecnie stopa referencyjna wynosi 5,75 proc.

— Inflacja jest nadal podwyższona, a gospodarka rozwija się dynamicznie. W dodatku RPP w ostatnich dwóch miesiącach wstrzymała się z podnoszeniem stóp — tłumaczy Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

Od kwietnia 2007 r. rada już siedmiokrotnie decydowała się na podwyżki o 25 pkt baz. Czy ósma będzie ostatnią? Ekonomiści są już podzieleni. Połowa uważa, że do końca roku kolejnych podwyżek nie będzie.

— Zakładam, że inflacja po szczycie w sierpniu, kiedy wyniesie 5 proc., będzie się obniżać. Nie będzie więc potrzeby dalszego zacieśniania polityki pieniężnej — uważa Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

Pozostali analitycy są innego zdania. Trzech twierdzi, że czeka nas do końca roku jeszcze jedna — o 25 pkt baz., do 6,25 proc. Dwóch spodziewa się aż dwóch podwyżek.

— W nadchodzących miesiącach czynniki wpływające na decyzje RPP znacząco się nie zmienią. Inflacja będzie wyższa od pożądanej, utrzyma się wysoki wzrost wynagrodzeń, co może dodatkowo stymulować wzrost cen. Gospodarka nadal będzie się szybko rozwijać — mówi Marcin Mróz.

Wpływ na koszt pieniądza będą miały jednak nie tylko czynniki wewnętrzne.

— Wiele zależy od decyzji ECB. Jeśli podniesie stopy, a inflacja pozostanie wysoka, RPP może dalej dokręcać śrubę. Stopy NBP mogą wówczas pójść w górę do końca roku nawet do 6,5 proc. Na razie spodziewam się jednak 6 proc. — mówi Adam Antoniak, ekonomista Banku BPH

Prognozy

Bank Poziom stóp procentowych na koniec:

VI’08 XII’08

Bank Millennium 6,00 6,00

Bank BPH 6,00 6,00

BGŻ 6,00 6,00

PKO Bank Polski 6,00 6,00

Raiffeisen Bank 6,00 6,00

ING Bank Śląski 6,00 6,25

Citibank Handlowy 6,00 6,25

BRE Bank 6,00 6,25

BZ WBK 6,00 6,50

Fortis Bank 6,00 6,50

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu