Radca prawny czy adwokat

Albert stawiszyński
04-04-2007, 00:00

W przedsiębiorstwie na umowę o pracę można zatrudnić radcę prawnego, ale nie adwokata. W obu sytuacjach w grę wchodzi również umowa-zlecenie.

W przedsiębiorstwie na umowę o pracę można zatrudnić radcę prawnego, ale nie adwokata. W obu sytuacjach w grę wchodzi również umowa-zlecenie.

W Polsce profesjonalną pomoc prawną oferują radcy prawni i adwokaci. Mogą ją świadczyć na rzecz podmiotów gospodarczych, jednostek organizacyjnych (np. samorządów gminnych) oraz osób fizycznych. Co konkretnie wchodzi w zakres ich usług?

— Sporządzanie opinii, udzielanie porad prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych oraz występowanie przed sądami — mówi Aleksander Turlej, prawnik z Compensy.

Radca prawny może być pełnomocnikiem procesowym we wszystkich sprawach, z wyłączeniem występowania w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w sprawach o przestępstwa skarbowe.

Radca na etacie

Istnieje też możliwość zatrudnienia radcy prawnego na etacie w firmie.

— Przedsiębiorca zapewnia sobie w ten sposób profesjonalną pomoc pod ręką— wymienia jedną z zalet tej formuły Krzysztof Kot, radca prawny z Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

W przypadku adwokata nie wchodzi to w grę, gdyż ten nie ma prawa wykonywania swojego zawodu w ramach stosunku pracy. Zatrudniając radcę na stałe, trzeba pamiętać, że musi on zajmować samodzielne stanowisko podległe bezpośrednio kierownikowi danego działu organizacyjnego. Ponadto pracodawca nie może polecać radcy wykonania czynności wykraczającej poza zakres pomocy prawnej.

Inne formy

Innym rozwiązaniem jest korzystanie z usług zewnętrznej kancelarii. Odbywa się to np. na podstawie umowy-zlecenia. Do wyboru są kancelarie indywidualnie — prowadzone przez jednego radcę prawnego albo adwokata — oraz wieloosobowe — działające np. w formie spółek partnerskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Radca prawny czy adwokat