Radpol walczy na marże

GRA
opublikowano: 27-08-2009, 00:00

Radpol walczy z konkurencją na marże. Zdobywa w ten sposób rynek, jednak ceną jest niższy zysk.

Radpol walczy z konkurencją na marże. Zdobywa w ten sposób rynek, jednak ceną jest niższy zysk.

Na wczorajszym spadkowym rynku nawet niezłe wyniki nie obroniły kursu Radpolu przed spadkiem. Na plus wyszły dopiero w ostatnich minutach sesji i na zamknięciu kosztowały 6,95 zł.

Producent wyrobów termokurczliwych zakończył półrocze z przychodami o 36 proc. wyższymi od zeszłorocznych — wyniosły 25,9 mln zł. O 23 proc. poprawiła się też EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) i wyniosła 5,8 mln zł. Słabiej wypadł za to zysk netto — spadł z 3,2 mln zł do 1,8 mln zł.

— Słabszy zysk jest zgodny z naszą strategią. Obniżaliśmy marże po to, by przejąć klientów konkurencji, która z powodu kłopotów wycofuje się z polskiego rynku. To owocuje zwiększeniem naszego udziału w rynku, ale kosztem zysku. Jednak po początkowym spadku marże zaczynają już powoli wracać do poziomów "wyjściowych" — tłumaczy Andrzej Sielski, prezes Radpolu.

Jaka będzie druga połowa roku?

— Lepsza. Mam na myśli zarówno przychody, jak i zysk netto. Liczymy też na dalszy wzrost eksportu — twierdzi Andrzej Sielski.

Zawirowania gospodarcze nie zatrzęsły do tej pory Radpolem, ponieważ jego zadłużenie jest znikome. Teraz jednak zarząd chętnie sięgnie po kredyty. Na przejęcia.

— Przejęta przez nas w zeszłym roku Elektroporcelana Ciechów po półroczu ma 0,96 mln zł zysku netto. To nas dobrze nastraja do kolejnych akwizycji. Moglibyśmy zdobyć na ten cel 30-40 mln zł kredytu — szacuje Andrzej Sielski.

Radpol chętnie kupiłby firmę o obrotach sięgających nawet 50 mln zł. Będzie szukać takiej, która poszerzy jego profil produktowy, rynek i pozwoli pozyskać nowych klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Radpol walczy na marże