Raiffeisen przejmie RON Leasing

Radosław Omachel
opublikowano: 29-11-2001, 00:00

Już wiadomo, kto kupi od Clif Investment spółkę RON Leasing. Trafi ona do portfela Raiffeisena. Z kolei sam CLiF próbuje dogadać się z wierzycielami, proponując im konwersję długów na akcje.

Raiffeisen Bank Polska stanie się właścicielem spółki RON Leasing, o której ostatnio było wyjątkowo głośno. Na jej sprzedaż zdecydował się Clif Investment, który nie tak dawno kupił ją od Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych — i to w ostatnim dniu urzędowania byłego prezesa, Waldemara Fluegela.

Dariusz Baran, szef giełdowego CLiF i wiceprezes CI, zadeklarował, że z uwagi na polityczną wrzawę wokół RON Leasing, CI pozbędzie się jej z portfela. Nie chciał jednak ujawnić, kto będzie kupcem.

— Jest za wcześnie na podanie jego nazwy — mówi Dariusz Baran.

— Spółkę kupuje Raiffeisen Bank Polska. W tej transakcji Clif Investment był jedynie „parkującym”. Niewykluczone, że Austriacy też działają na czyjeś zlecenie — twierdzi nasz informator.

Nie udało się uzyskać komentarza od Raiffeisen Bank Polska.

— Zamiarem Clif Investment było wykorzystanie RON Leasing do emisji zabezpieczonych papierów dłużnych w ramach sekurytyzacji. Uzyskane pieniądze — około 50 mln zł — miały być przeznaczone na finansowanie działalności Centrum Leasingu i Finansów — tłumaczył kilka dni temu Dariusz Baran.

Na transakcji CI nie straci. Kupno kosztowało 26 mln zł, a oferent ma podobno zapłacić 27 mln zł.

Z kolei CLiF próbuje się dogadać z wierzycielami. Wśród nich są m.in. Kredyt Bank i Polski Kredyt Bank. Według nieoficjalnych informacji, zarząd próbuje przeforsować projekt zamiany długów na akcje. Gdyby mu się to udało, to na jednym ogniu upiekłby dwie pieczenie. Po pierwsze — uzyskałby życzliwość wierzycieli (KB i PKB wniosły o ogłoszenie upadłości spółki, licząc na przejęcie części jej portfela), po drugie — spółka uzyskałaby inwestora finansowego.

Jeżeli KB obejmie akcje CLiF, będzie to druga spółka leasingowa w jego grupie. KB posiada niespełna 25 proc. akcji Kredyt Lease, plasującej się w pierwszej dziesiątce spółek leasinowych.

Ireneusz Jabłoński, prezes Kredyt Lease, nie chciał wypowiadać się na temat ewentualnej współpracy z CLiF.

— Jesteśmy aktywnym członkiem grupy Kredyt Banku i będziemy uczestniczyć w działaniach realizujących jego strategię — ucina krótko Ireneusz Jabłoński.

Przedstawiciele KB nie skomentowali naszych informacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu