Raje dla nauczycieli

Bloomberg opublikował zestawienie, z którego wynika, że polski nauczyciel należy do najbiedniejszych. Gorzej zarabiają tylko w kilku badanych krajach.

Luksemburg, Szwajcaria i Niemcy — tak wygląda czołówka rankingu krajów, w których doświadczeni nauczyciele zarabiają najlepiej. W przypadku Szwajcarii i Niemiec w skali roku jest to ponad 60 tys. USD, a w Luksemburgu prawie 100 tys. USD. Polska znalazła się na szarym końcu.

Niecałe 19 tys. USD, które otrzymują polscy nauczyciele, to płaca lepsza tylko od kilku państw — Argentyny, Węgier, Słowacji, Estonii i Indonezji. Tuż przed nami uplasowały się Chile, Meksyk i Czechy.

Polska wypada jeszcze gorzej w przypadku początkowych zarobków nauczycieli szkoły podstawowej. Kwota nieco ponad 10 tys. USD jest wyższa tylko od płacy na Słowacji i w Indonezji.

Bloomberg oparł ranking na przeciętnych wynagrodzeniach nauczycieli z 15-letnim doświadczeniem, którzy pracują w szkołach różnych szczebli. Agencja korzystała z danych OECD i UNESCO, a kwoty zostały przeliczone na dolary za pomocą parytetu siły nabywczej.

Tak zarabiają

1. Luksemburg 97,8 tys. USD

2. Szwajcaria 68,8 tys. USD

3. Niemcy 64,3 tys. USD

4. Holandia 59,9 tys. USD

5. Kanada 56,4 tys. USD

6. Irlandia 54,9 tys. USD

7. Dania 53 tys. USD

8. Belgia 49,2 tys. USD

9. Australia 48,9 tys. USD

10. Korea Południowa 48,2 tys. USD…

32. Polska 18,9 tys. USD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane