Rank Progress kolekcjonuje gotówkę

  • Emil Górecki
opublikowano: 02-04-2013, 00:00

Deweloper przygotowuje dużą emisję obligacji, a jego główni akcjonariusze wspierają płynność pożyczkami.

Handlowy deweloper Rank Progress za 25 mln EUR (ok. 104 mln zł) sprzedaje Galerię Świdnicką. Kupcem jest Andrzej Bartnicki, jeden ze współzałożycieli i głównych akcjonariuszy spółki oraz szef jej nadzoru. Umowa ma być zawarta do 15 września, chyba że Rank Progress otrzyma korzystniejszą ofertę kupna obiektu.

Kupujący może się z transakcji wycofać, jeśli banki nie udzielą mu kredytu na zakup. Jednocześnie Andrzej Bartnicki pożyczy deweloperowi 22 mln zł. Kamyczek do wsparcia płynności spółki dokłada też drugi z tandemu — prezes Jan Mroczka. Udzielił jej prawie 10 mln zł pożyczki, która ma być spłacona do końca 2015 r.

— Zaangażowałem prywatne pieniądze, żeby przyspieszyć proces inwestycyjny jednego z ważnych dla nas projektów. To rozwiązanie było zdecydowanie szybsze i tańsze niż pozyskanie kapitału z banku. Prowadzimy obecnie kilka inwestycji na różnym poziomie zaawansowania, potrzebowaliśmy większej gotówki w krótkim terminie — tłumaczy Jan Mroczka.

Rank Progress prowadzi cztery inwestycje: w Grudziądzu, Chojnicach, Pile i Krośnie. Tegoroczne wydatki inwestycyjne szacuje na 300-400 mln zł. W tym roku zapowiada rozpoczęcie kolejnych budów, m.in. w Mielcu, Oleśnicy, Wejherowie czy Kielcach. Obecnie prowadzi rozmowy z instytucjami finansowymi o uplasowaniu obligacji.

Planuje zdobycie 50 mln zł na inwestycje oraz zrolowanie obligacji przypadających na koniec roku. Spółka jest po road show i przez budowaniem księgi popytu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pieniądze wpłyną do spółki jeszcze w tym półroczu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu