Raport PRNews.pl: Rynek kont osobistych – I kw. 2018

  • Wojciech Boczoń
opublikowano: 23-05-2018, 15:33

Na koniec I kwartału 2018 roku banki uniwersalne obsługiwały 31,5 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR) w złotówkach. Jest to o 375 tys. więcej niż kwartał wcześniej i 862 tys. więcej niż rok temu.

W ankiecie wzięło udział 17 banków o profilu uniwersalnym. Łącznie na koniec marca 2018 r. obsługiwały blisko 31,5 mln ROR-ów. W porównaniu do danych prezentowanych kwartał wcześniej nie doszło do istotnych przetasowań – rynek rósł organicznie. Pierwsze miejsce z liczbą 7,1 mln ROR zajmuje PKO Bank Polski, na drugim jest Pekao (3,9 mln ROR), a na trzecim mBank (3,4 mln ROR).

W pierwszym kwartale najwięcej rachunków przybyło ING Bankowi Śląskiemu (61 tys.), Bankowi Millennium (60 tys.) i PKO BP (54 tys.). W ujęciu rok do roku kolejność jest nieco inna. Najwięcej rachunków przybyło PKO Bankowi Polskiemu (279 tys.), ING Bankowi Śląskiemu (247 tys.) i Bankowi Millennium (170 tys.). Oczywiście mówimy o wzroście liczby kont w stosunku do danych prezentowanych na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego, a nie o rzeczywistej sprzedaży. Nie wiemy, ile rachunków w tym czasie zostało zamkniętych.

Spadki widoczne są w czterech bankach: w Aliorze, Pocztowym, TMUB i BOS-iu. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość banków robi obecnie porządki w statystykach i zamyka nieużywane rachunki. Zgodnie z obowiązującym prawem banki mają bowiem obowiązek zamknąć te konta, na których od 10 lat nie wykonano żadnej operacji.W pierwszym kwartale na zmianę oferty kont osobistych zdecydował się jeden bank – Pekao. Wprowadził Konto Przekorzystne i wycofał poprzednie pakiety. Konto kosztuje 6 zł, a wydawana do rachunku karta 3 zł. Opłat tych można uniknąć zapewniając wpływy na poziomie 500 zł miesięcznie i dokonując jednej transakcji bezgotówkowej. Po spełnieniu tych warunków klient dostaje ponadto dwie pierwsze wypłaty z obcych bankomatów za darmo i zwolnienie z prowizji za wypłatę z bankomatów za granicą. We wczorajszym komunikacie prasowym bank podał, że do tej pory otworzył już 100 tys. Kont Przekorzystnych.W najbliższych miesiącach na liczbę kont osobistych wpłynie udostępnienie przez banki i SKOK-i tzw. podstawowych rachunków płatniczych (PRP). Taki wymóg nakłada na banki unijna dyrektywa PAD. Rachunki będą darmowe, bez opłat będzie też część podstawowych operacji. Na razie jednak banki nie spieszą się z wprowadzaniem do oferty tego produktu. Na razie wprowadził go do cennika jedynie ING Bank Śląski. Na początku sierpnia, wraz z wejściem w życie nowego cennika, podstawowy rachunek płatniczy pojawi się też w ofercie PKO BP.Obserwuj @wboczon
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane