Ratingi banków z Europy Wschodniej idą w górę

Agnieszka Morawiecka
14-11-2002, 00:00

Przez ostatni rok oceny zdolności kredytowej banków w Europie Środkowej i Wschodniej pięły się w górę. Dzięki temu zdołały powrócić do poziomu sprzed pięciu lat. To rezultat reform zapoczątkowanych w latach 90. Tempo restrukturyzacji poszczególnych krajów regionu jest jednak bardzo zróżnicowane.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy oceny zdolności kredytowej banków Europy Środkowej i Wschodniej, łącznie z bankami Federacji Rosyjskiej, Ukrainy oraz Republiki Kazachstanu, sporo zyskały. Ratingi tych instytucji są nie tylko lepsze w porównaniu z ocenami banków funkcjonujących na innych rynkach wschodzących, ale również w porównaniu z instytucjami działającymi na bardziej dojrzałych rynkach światowych — wynika z analiz przeprowadzonych przez agencję Standard & Poor’s. To przede wszystkim efekt reform i restrukturyzacji systemów bankowych, które rozpoczęto w latach 90.

Wśród stu największych banków regionu Europy Środkowwej i Wschodniej, uszeregowanych pod względem wiellkości kapitału akcyjnego, oceny ratingowe czternastu banków zostały podniesione, a perspektywy pięciu zrewidowane pozytywnie. Rating żadnego z banków nie został obniżony, nie zrewidowano także perspektyw żadnej z instytucji w kierunku negatywnym — czytamy w raporcie Standard & Poor’s.

W skład listy największych banków regionu wchodzą instytucje z 14 krajów, lecz większość jest reprezentowana przez trzy kraje: Rosję, Polskę oraz Węgry. Najwyżej notowane są dwa rosyjskie banki: Sbierbank, który dominuje na tamtejszym rynku, oraz Wniesztorgsbank, zaś na trzeciej pozycji uplasował się bank Pekao SA. Oprócz niego w pierwszej dwudziestce znajduje się jeszcze siedem polskich banków, w tym BPH PBK, Bank Handlowy oraz PKO BP.

Przyczyny uzasadniające aż czternaście podwyżek ratingu oraz pięciu przypadków pozytywnej rewizji perspektyw w ciągu minionych 12 miesięcy są zróżnicowane. Banki rosyjskie, które otrzymały cztery podwyżki ratingu, i cztery pozytywne rewizje perspektyw, skorzystały na poprawie klimatu gospodarczego. Pozytywna zmiana jest także wynikiem postępu w odbudowie sektora bankowego. Mimo to w dalszym ciągu należy on do najbardziej ryzykownych na świecie.

Z kolei dwa największe banki kazachskie — Kazkommiertsbank i Bank Turanalem, które są własnością krajowych inwestorów prywatnych, korzystają z dobrodziejstw wynikających z postępu gospodarczego (13-proc. wzrost PKB w 2001 r.). Jednak wysoki wzrost akcji kredytowej oraz wrażliwość gospodarki na wahania cen towarów powodują, że w krótkim okresie korekty ocen ratingowych wzwyż dla instytucji z tego kraju są ograniczone.

W ocenie Standard & Poor’s posiadanie przez bank zagranicznych właścicieli nie jest czynnikiem automatycznie prowadzącym do podniesienia oceny ratingowej, lecz nie można lekceważyć niewątpliwych korzyści wynikających z tego faktu. I choć trzy zwyżki ratingu w Czechach oraz dwie na Słowacji stanowią głównie odzwierciedlenie poprawy warunków otoczenia gospodarczego banków, udanych działań naprawczych i restrukturyzacji, zainicjowanych przez państwo, to jednak kontynuowanie tego procesu przypadło w udziale zagranicznym inwestorom strategicznym: KBC Bank, posiadającemu 81,5 udziałów w CSOB, Societe Generale mającemu 60 proc. w Komercni Banka, Erste Bank, który ma pakiet 87,9 proc. w Ceska Sporitelna oraz w Slovenska Sporitelna, jak również IntesaBci, posiadającemu 94,5 w VUB.

Również dwa banki bułgarskie Bulbank i UBB oraz Zagrebacka Banka w Chorwacji, których ratingi poprawiono w ciągu ostatnich 12 miesięcy, także odnoszą korzyści wynikające z posiadania zagranicznego inwestora. Szczególnie prężny jest tu Unicredito Italiano, który przejął większościowe udziały w byłych bankach państwowych Bulbank oraz Zagrebacka Banka i reprezentuje poprzez swoje podmioty zależne 9,1 proc. aktywów 100 największych banków Europy Środkowej i Wschodniej. Tuż za nim jest Erste Bank z 7,7-proc. udziałem. Liderem pozostaje jednak KBC, który ma 11,8 proc. aktywów 100 banków z tego regionu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ratingi banków z Europy Wschodniej idą w górę