Ratunek dzięki Złomreksowi

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 25-11-2005, 00:00

HSW — dzięki sprzedaży Złomreksowi firm z grupy — chce zrestrukturyzować produkcję maszyn budowlanych. Co na to UE?

Restrukturyzacja Huty Stalowa Wola (HSW) kosztowała już 280 mln zł, z czego 125,7 mln zł stanowiła pomoc publiczna. Przyniosła mizerne efekty, więc opracowywane są kolejne programy ratunkowe.

Inflacja programów

Wiosną HSW Trading, spółka wydzielona do produkcji maszyn budowlanych, zabiegała o 40 mln zł od skarbu państwa. Bez skutku. Kilka miesięcy temu powstał plan, by produkcję maszyn i działalność zbrojeniową huty przejął Bumar. Nie został zrealizowany. Obecnie pojawił się kolejny program, opracowany przez zarząd HSW, który podobno nie przekreśla pomysłów Bumaru. Zakłada on przejęcie przez HSW handlu maszynami budowlanymi i finansowaniu ich produkcji m.in. dzięki środkom ze sprzedaży spółek grupy Złomreksowi.

Przegrupowanie sił

Na początek dojdzie do zabiegów księgowych, które mają doprowadzić do zmniejszenia wzajemnych zobowiązań między HSW, HSW Trading i Dresstą. Ta ostatnia jest cennym aktywem — zajmuje się handlem maszynami budowlanymi, przynosi zyski i ma wysoką renomę za granicą. Do HSW należy 49 proc. udziałów Dressty. Pozostały pakiet ma HSW Trading, dziś należący do państwa, ale w przyszłym roku mający trafić do HSW.

„Elementem poprawy wyniku finansowego Tradingu jest zakup przez HSW udziałów w spółce Dressta po wartości rynkowej. Daje to możliwość poprawy wyniku finansowego Tradingu o 13-15 mln zł i oddłuża go o tę kwotę” — napisano w programie rewitalizacji.

HSW Trading odkupił Dresstę od Komatsu America za... 1000 USD. HSW chce ją włączyć do Zakładu Metalurgicznego (ZM). Ten ostatni — dzięki sprzedaży Złomreksowi Huty Stali Jakościowych i Walcowni Blach — zasili produkcję maszyn 63 mln zł.

Bruksela prześwietla

Na razie finansowanie budowy maszyn ma wesprzeć Dressta. Miałaby zaciągnąć 20 mln zł kredytu na spłatę długów wobec Tradingu i HSW. Dressta ma też przejąć 75 mln zł pożyczki, której, jako pomocy publicznej, Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) udzieliła HSW. Komisja Europejska kwestionuje pomoc i wszczęła postępowanie wyjaśniające. Twierdzi, że 27 mln EUR przyznano HSW po akcesji, a wówczas bez jej zgody nie wolno przyznawać pomocy. Zbigniew Nita, rzecznik HSW, zapewnia, że pomoc była przyznana przed akcesją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ratunek dzięki Złomreksowi