RBP: Inwestorzy są złaknieni dobrych wieści

Raiffeisen Bank Polska
opublikowano: 18-06-2009, 09:17

Kwiecień był już trzecim miesiącem z rzędu, kiedy saldo rachunków obrotów bieżących utrzymało się na plusie. Odnotowany wynik to +171 mln EUR. W dużym stopniu odnotowany wynik to efekt dodatniego salda handlowego (ponownie skala spadku importu przewyższyła stopień ograniczania eksportu). W przypadku obydwu kategorii odnotowane spadki zostały mocno pogłębione. Eksport spadł o 29,9 proc. r/r, a import o 37,0 proc. r/r.

Z opublikowanych wczoraj danych płyną dwojakie informacje. Z jednej strony prawie 40-proc. spadek importu świadczy o silnym ograniczaniu popytu wewnętrznego. Z drugiej strony pozytywną informacją jest dużo mniejsze ograniczenie eksportu niż importu i ponowne odnotowanie nadwyżki salda handlowego. Sugeruje to, że także w II kwartale będziemy mogli liczyć na silny pozytywny wkład eksportu netto do PKB. Skala ograniczenia eksportu i importu w naszej opinii mogła zostać dodatkowo zwiększona przez efekt różnego rozkładu świąt w tym i zeszłym roku. Dlatego uważamy, że w danych za maj spadki obydwu kategorii powinny być już sporo niższe.

Dzisiaj o 14.00 poznamy kolejne dane. Tym razem będą to informacje z rynku pracy o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. Sądzimy, że przeciętna płaca była w ubiegłym miesiącu o 5,0 proc. wyższa niż rok wcześniej. Względnie stabilna dynamika wynagrodzeń mogłaby sugerować, że kryzys omija rynek pracy z daleka. Do innych wniosków prowadzą jednak dane o zatrudnieniu. Sądzimy, że pomimo rozpoczęcia prac sezonowych liczba pracowników ponownie zmalała, a ilość etatów w przedsiębiorstwach była w maju o 1,5 proc. niższa niż rok wcześniej. Dane o zatrudnieniu potwierdzą według nas dalsze dopasowywanie mocy produkcyjnych do niskiego popytu które oznacza, że w następnych kwartałach dalsze ograniczenie dynamiki wynagrodzeń będzie nieuniknione. Spadające zatrudnienie i wyhamowujące wynagrodzenia nie wróżą zaś dobrze konsumpcji, stanowiącej przecież około 60 proc. polskiego PKB.

Komentarz walutowy

Złoty zachowywał się wczoraj dość spokojnie. Rano nasza waluta zyskiwała, jednak nie udało jej się utrzymać zysków w kolejnych godzinach. W rezultacie dziś zaczynamy dzień w okolicach poziomu wczorajszego otwarcia. Na złotego nie podziałały zbyt mocno opublikowane wczoraj wyższe od oczekiwań saldo na rachunku obrotów bieżących, ale naszym zdaniem czynnik ten przyczyni się do umocnienia naszej waluty w średnim terminie. Na walutach w regionie negatywnie odbiło się za to ochłodzenie na giełdach papierów wartościowych oraz zbliżające się posiedzenia lokalnych banków centralnych. Inwestorzy oczekują kolejnych obniżek stóp, co zmniejszyłoby relatywną atrakcyjność tych walut. Dziś, bazując na technicznej sytuacji, spodziewamy się wzrostu wartości złotego w rejony 4,50-4,51.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dolar ponownie znalazł się pod presją. Tym razem przyczyna leży w niższych od oczekiwań wczorajszych danych o inflacji. Niski odczyt uciszył pojawiające się ostatnio głosy o możliwości szybszych podwyżek stóp w USA. Amerykańskiej walucie zaszkodziło też „hurtowe” obniżenie ratingu dla 18 amerykańskich banków.

Komentarz giełdowy

W środę na europejskich rynkach akcji obserwowaliśmy kontynuację przeceny rozpoczętej dzień wcześniej. Spadkom przewodziły spółki surowcowe, które traciły wraz z ropą naftową i metalami przemysłowymi. Głównym powodem były obawy, że wcześniejszy optymizm odnośnie tempa wychodzenia światowej gospodarki z recesji były nadmierne. WIG20 stracił 2,6% i wyraźnie zbliżył się do granicy 1900 pkt., która stanowi obecnie mocne wsparcie. Jego ewentualne przebicie otworzy drogę w kierunku 1800 pkt.

Sesja w Stanach zaczęła się słabo, ale w dalszej część inwestorzy zdołali wyprowadzić indeksy jedynie na lekkie minusy. Słabe prognozy wyników przedstawione przez firmę kurierską FedEx oraz obniżenie ratingów lub perspektywy ratingów dla 18 amerykańskich banków (na szczęście tych mniejszych) przez agencję S&P stosunkowo krótko ciążyły rynkowi. Taki przebieg sytuacji może zapowiadać stabilizację po 3 dniach nieprzerwanych zniżek i pozytywnie wpłynąć na przebieg dzisiejszych notowań na Starym Kontynencie.

W obecnych warunkach, kiedy obserwowany od 3 miesięcy optymizm wyraźnie osłabł, a inwestorzy w twardych danych szukają potwierdzenia zapowiadanego odbicia w gospodarkach, pojawienie się gorszych od oczekiwań danych makroekonomicznych może wywoływać przeceny akcji i innych ryzykownych aktywów.

Biuro Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Banku Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Raiffeisen Bank Polska

Polecane