Reanimacja Morcinka

Maria Trepińska
26-02-2007, 00:00

W połowie marca polscy i czescy eksperci zaczną analizować możliwości wznowienia wydobycia węgla w kopalni Morcinek.

W połowie marca polscy i czescy eksperci zaczną analizować możliwości wznowienia wydobycia węgla w kopalni Morcinek.

W resorcie gospodarki od- było się spotkanie przedstawicieli czeskiego koncernu węglowego OKD i Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) w sprawie możliwości reak-tywowania kopalni Morci-nek w Kaczycach, położonej praktycznie na wspólnej granicy.

Prawny paradoks

W styczniu do ministerstwa wpłynęła oferta podjęcia współpracy.

— Z Ministerstwa Gospodarki dostaliśmy zielone światło do prowadzenia rozmów — mówi Daniel Ozon, wiceprezes JSW.

W połowie marca mają być powołane polsko-czeskie zespoły robocze, które przeanalizują szanse realizacji tego przedsięwzięcia.

Według wiceprezesa Ozona analizy muszą wykazać, że takie przedsięwzięcie ma uzasadnienie biznesowe dla JSW. Już teraz wiadomo, że fedrowanie od strony polskiej raczej nie będzie opłacalne, bardziej od czeskiej. Dochodzi do tego paradoks prawny. Chodzi o nieuregulowany problem przekraczania granicy pod ziemią.

— W związku z tym prognozujemy, że wydobycie węgla w Morcinku może ruszyć dopiero za 3-4 lata — ocenia Daniel Ozon.

Wartościowe zasoby

Kopalnia Morcinek została zamknięta w 2000 r., bo przynosiła straty. Eksperci uważali, że wydobycie węgla od strony polskiej jest trwale nierentowne. Podejmowane próby współpracy z Czechami kończyły się fiaskiem pod koniec lat 90. Tymczasem kopalnia ma zasoby wynoszące około 250 mln ton węgla koksowego.

Obecnie OKD (odpowiednik polskich spółek węglowych) kontrolowana przez Zdenka Bakalę, prywatnego inwestora, jest bardzo zainteresowana podjęciem współpracy biznesowej z JSW. Powód? Na rynku brakuje węgla koksowego, bez którego nie może funkcjonować hutnictwo. Zdaniem Janusza Olszowskiego, prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, ceny i popyt w najbliższych latach utrzymają się na wysokim poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Reanimacja Morcinka