Recenzje

Grażyna Sobolewska
opublikowano: 17-06-2002, 00:00

Koncesje i zezwolenia na działalność gospodarczą

Cezary Kosikowski

Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis Warszawa 2002 r.

Dobra deficytowe od zawsze wzbudzały w człowieku szczególny rodzaj pożądania. Według opinii Transparency International i Banku Światowego, obok zamówień publicznych wydawanie wszelkiego rodzaju koncesji i zezwoleń jest najbardziej korupcjogennym obszarem życia gospodarczego. Prezentowane opracowanie oczywiście korupcji nie zlikwiduje, ale porządna informacja jest podstawą do skutecznego starania się o koncesję. Autor przedstawia nie tylko odpowiednie przepisy prawne, ale także ciekawie je ocenia. Publikacja wzbogacona jest o najnowszy dorobek nauki i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Polecam uwadze prawników, studentów prawa, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem działalności gospodarczej podlegającej reglamentacji.

Obrót prawny z zagranicą w sprawach cywilnych i karnych

Jan Ciszewski

Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis Warszawa 2002 r.

Po trzech dekadach obowiązywania jedynie instrukcji o obrocie prawnym z zagranicą, 15 marca 2002 r. weszło w życie stosowne rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Określa ono kwestie uwierzytelniania dokumentów przeznaczonych do użytku za granicą, sposób wykonywania czynności dotyczących osób korzystających z immunitetów dyplomatycznych i konsularnych oraz czynności związane z udziałem tych osób, czynności związane ze stawiennictwem przed sądami, tryb udzielania obywatelstwa, tryb występowania o pomoc prawną i zasady udzielania takiej pomocy, tryb występowania o wydanie osób ściganych lub skazanych, formy współpracy w sprawach karnych.

W publikacji znajdziemy wzory pism stanowiących załączniki do rozporządzenia, komunikaty, wykazy umów, informacje o wzajemności. Cennym załącznikiem są wykazy sądów zagranicznych, placówek dyplomatycznych i konsularnych oraz innych instytucji związanych z przedmiotem opracowania. Nie mam wątpliwości, że książka nie ujdzie uwadze profesjonalistów i szybko znajdzie się na odpowiednich biurkach, a więc polecam ją również szczególnie parlamentarzystom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grażyna Sobolewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu