Recenzje

Grażyna Sobolewska
opublikowano: 13-07-2000, 00:00

RECENZJE

Praca zbiorowa pod redakcją Barbary Pogonowskiej

Elementy etyki gospodarki rynkowej

Wydawać by się mogło, że wypracowane przez wieki podstawy moralno- -etyczne wspierane dekalogiem wystarczą nam do końca świata i w tej dziedzinie nie trzeba niczego budować od początku. Uczciwy człowiek będzie uczciwym szefem, pracodawcą czy kontrahentem. Wyposażony w indywidualny system nadzoru, jakim jest sumienie, nie powinien mięć większych trudności w odróżnianiu dobra od zła. Jednak przekształcenia gospodarczo-ustrojowe wystawiły nasz system wartości na ciężką próbę i, jak widać z praktyki, niezwykle rzadko udaje się wyjść z niej zwycięsko. Płytki, fasadowy i niedzielny katolicyzm nie funkcjonuje w dni robocze. Przez ponad pięćdziesiąt lat z różnym skutkiem społeczeństwu robiono wodę z mózgu, eliminowano przejawy inicjatywy i samodzielnego myślenia i nagle na komendę nastąpił zwrot, a samodzielność i inicjatywa stały się warunkami niezbędnymi do przetrwania.

Poszukiwanie elementów etyki na żywym organizmie gospodarki przypomina działanie Kubusia Puchatka, który „im bardziej szukał w koszyczku Prosiaczka, tym bardziej go tam nie było”. Praca ze wszech miar ciekawa i godna uwagi zwłaszcza biznesmenów i polityków oraz kandydatów do tych profesji. Polecam szczególnej uwadze.

Wydawca: Polskie

Wydawnictwo Ekonomiczne.

Henry Haak

Separacja

Separacja to instytucja dotychczas nie znana w polskim prawodawstwie. Ustawą z dnia 21 maja 1999 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych ustaw, została dokonana istotna zmiana prawa rodzinnego. Ustawa weszła w życie w grudniu 1999 r. Oprócz przejrzystego i napisanego w formie bardzo przystępnej komentarza do ustawy, rozdział II zawiera wybrane przepisy prawa procesowego związane z rozpoznawaniem spraw z zakresu separacji. Wprawdzie z pewnymi dziedzinami prawa człowiek zapoznaje się dokładnie dopiero wówczas, gdy jest to niezbędne, ale na wszelki wypadek polecam tę książkę uwadze czytelników.

Wydawca: Dom Organizatora Toruń.

Recenzent: G. Sobolewska

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grażyna Sobolewska

Polecane