Recenzje

Grażyna Sobolewska
opublikowano: 2001-08-10 00:00

Recenzje

Waldemar Tarczyński, Magdalena Mojsiewicz

Zarządzanie ryzykiem

Ryzyko, często utożsamiane z niepewnością towarzyszy wszelkim działaniom człowieka, dlatego też staramy się wziąć je w karby, wyliczyć, wymierzyć i jakoś oswoić. W przyrodzie nie zawsze jest to możliwe, o czym przekonały się ofiary ostatniej powodzi. Na rynku finansowym ryzyko jest nieodłącznym elementem działań i z dużym prawdopodobieństwem można je zdefiniować, zanim podejmie się decyzje. Autorzy prezentowanej książki dołożyli starań, aby cały materiał przedstawić w sposób przystępny. Za pomocą szczegółowo objaśnionych wzorów, diagramów i zestawień każdy na własny użytek może obliczyć poziom ryzyka inwestycji w akcje, obligacje czy ryzyko działalności gospodarczej i ubezpieczeniowej. Polecam książkę studentom i praktykom, a zwłaszcza osobom, które mają ochotę spróbować swoich sił na rynku inwestycyjnym.

Wydawca: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne

Wiesław M. Grudzewski, Irena K. Hejduk

Projektowanie systemów zarządzania

Według opinii ekspertów, w Polsce zaledwie 15 proc. przedsiębiorstw funkcjonuje na poziomie zachodnioeuropejskim, 40 proc. po wprowadzeniu odpowiednich modyfikacji może ten poziom osiągnąć, natomiast aż 45 proc. kwalifikuje się do likwidacji lub do gruntownych przekształceń strukturalnych. Konfrontacja z zachodnimi systemami zarządzania jest nieuchronna, trzeba się więc do niej przygotować. W opracowaniu zaprezentowano takie obszary tematyczne, jak: projektowanie systemów zarządzania strategicznego, sposoby i techniki restrukturyzacji firm, zarządzanie marketingowe i innowacyjne.

Polecam książkę studentom ekonomii i zarządzania, a także specjalistom, którzy przymierzają się do restrukturyzacji przedsiębiorstw.

Wydawca: Difin

Recenzent:

Grażyna Sobolewska