Refundacje dla niektórych

Wojciech Kmita
opublikowano: 09-12-2004, 00:00

Refundacja kosztów szkoleń dla pracowników z Funduszu Pracy wymaga utworzenia zakładowego funduszu szkoleniowego.

Wprawdzie ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obowiązuje już od 1 czerwca, ale dopiero wczoraj weszły w życie kolejne przepisy wykonawcze — rozporządzenie określające szczegółowe warunki refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń oraz wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne (DzU nr 249, poz. 2496).

Musi być fundusz

Wydawałoby się, że jest to dobra wiadomość dla wielu przedsiębiorców, ale... Jak wynika z informacji uzyskanych w resorcie gospodarki i pracy, na taką refundację może liczyć tylko ten przedsiębiorca, który utworzył przewidziany w ustawie fundusz na szkolenia pracowników zagrożonych zwolnieniem z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Ponieważ na razie nie jest to działanie obowiązkowe nie cieszy się ono wśród pracodawców dużą popularnością.

— Z firm zatrudniających ponad 100 osób, które ostatnio poinformowały nas o planowanych zwolnieniach, żadna nie miała funduszu szkoleniowego — mówi Urszula Murawska z Działu Aktywizacji Rynku Pracy Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

Zgodnie z przyjętym przez rząd pod koniec września Krajowym Planem na Rzecz Zatrudnienia, dopiero od 2008 r. utworzenie takiego funduszu będzie obligatoryjne. Na razie jego dochody mogą stanowić wpłaty pracodawców nie niższe niż 0,25 proc. funduszu płac (w przyszłości nie mniej niż 1 proc.). Wydatki te będzie można odpisać w ramach kosztów uzyskiwanych przez pracodawcę przychodów.

Różne formy wsparcia

Tymczasem najnowsze rozporządzenie ministra gospodarki i pracy daje możliwość refundacji z Funduszu Pracy do 50 proc. kosztów szkoleń pracowników zagrożonych zwolnieniem (nie więcej jednak niż do wysokości przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy). Warunkiem uzyskania dofinansowania jest zatrudnianie przeszkolonego pracownika przynajmniej przez rok na innym stanowisku, zgodnym z kierunkiem odbytego szkolenia.

Na wniosek pracodawcy, który skieruje pracownika na trwające minimum 22 dni robocze szkolenie w ramach płatnego urlopu, a na ten okres zatrudni bezrobotnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy, starosta może też zrefundować z Funduszu Pracy zarówno koszty szkolenia (do 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia), jak i koszty wynagrodzenia wraz ze składkami na ZUS (do 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Pracodawca, który planuje szkolenie, składa we właściwym PUP odpowiedni wniosek o zawarcie umowy o refundację. Rozporządzenie określa tylko dwa terminy — do 30 czerwca lub do 31 grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kmita

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu