Regiony w cenie

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 03-07-2007, 00:00

Ożywienie na regionalnych rynkach. Deweloperzy upodobali sobie zwłaszcza Gdańsk i Wrocław. Nowe mieszkania powstają tu w szybkim tempie.

Mieszkania Po Warszawie przyszła kolej na inne miasta

Ożywienie na regionalnych rynkach. Deweloperzy upodobali sobie zwłaszcza Gdańsk i Wrocław. Nowe mieszkania powstają tu w szybkim tempie.

Do grupy inwestorów budujących poza stolicą dołączyła ostatnio firma Robyg. Spółka prowadzi już cztery budowy w stolicy. Realizuje też inwestycje mieszkaniowe w Gdańsku, a wkrótce rozpocznie budowę mieszkań we Wrocławiu. Poza Warszawą powstanie w sumie 6650 mieszkań.

Wysoko i kameralnie

Właścicielami działającego w Polsce od 2000 r. Robyga są Nanette Real Estate Group, holenderska spółka notowana na giełdzie w Londynie i Tel Awiwie, i Lehman Brothers Real Estate Partners, fundusz wyspecjalizowany w inwestowaniu na rynku nieruchomości.

Spółka znana jest głównie z inwestycji na warszawskim rynku. Wybudowała m.in. apartamenty na Ursynowie, Wilanowie i Ochocie. Teraz zdecydowała się na działalność w innych miastach.

Niedawno Robyg kupił teren o powierzchni 5 ha położony w południowej części Wrocławia, w dzielnicy Krzyki. Powstanie tu kompleks wielorodzinnych apartamentów i domów jednorodzinnych. Całość będzie miała około 55 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Pierwsze mieszkania zostaną oddane do użytku w 2010 r. Realizacja całego projektu potrwa 5 lat. W sumie w stolicy Dolnego Śląska powstanie 900 mieszkań.

Robyg już realizuje osiedla mieszkaniowe Morena i Pałacowa w Gdańsku. Pierwszy projekt powstanie na 13 ha położonych 7 km od centrum Gdańska. Zostanie tam zbudowanych 2100 mieszkań o łącznej powierzchni 120-130 tys. mkw. Zabudowa będzie zróżnicowana. W kompleksie będą zarówno budynki wysokie, jak i niskie, bardziej kameralne. Na terenie osiedla powstanie też część komercyjna, niewielkie sklepy i usługi dla mieszkańców. Architekturę kompleksu projektują cztery pracownie. Robyg chce rozpocząć budowę pod koniec 2007 r., a pierwszy budynek zostanie oddany do użytku za kolejne 2 lata. Całość inwestycji potrwa 5 lat.

Drugim przedsięwzięciem spółki w Gdańsku jest projekt Pałacowa. W miejscowości Szadółki w pobliżu Obwodnicy Trójmiejskiej Robyg kupił działkę o powierzchni około 41 ha.

Trwa już przygotowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania tego terenu oraz uzgodnienia z władzami miasta. Przy miejscowym potoku powstaną jednorodzinne domki, a na skarpie niewielkie apartamentowce. W ramach inwestycji powstanie 3500 apartamentów o łącznej powierzchni około 220 tys. mkw. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, a zakończy w 2014 r.

Ambitne plany

Dlaczego spółka zdecydowała się na inwestycje w Gdańsku i Wrocławiu?

— Zdaniem firm doradczych analizujących rynek, m.in. Reas Konsulting i Jones Lang La Salle, w tych miastach popyt będzie systematycznie rósł. Dodatkowym atutem jest przyjazna polityka miejscowych władz dla inwestorów — mówi Oscar Kazanelson, prezes Nanette, głównego akcjonariusza firmy Robyg.

Spółka nie wyklucza rozpoczęcia inwestycji w innych miastach, m.in. Krakowie i Poznaniu. Kazanelson przyznał też, że spółka rozważa wejście na warszawską giełdę. W tej chwili nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

Nie tylko Robyg inwestuje dziś poza stolicą. Na taki krok decyduje się coraz większa liczba inwestorów.

W Gdańsku, w prestiżowym rejonie Wyspy Spichrzów, warszawska firma Pirelli Pekao Real Estate wybuduje 209 apartamentów w sześciopiętrowych budynkach.

Inny warszawski deweloper, firma Ronson Development, na swój debiut wybrała Poznań. Spółka realizuje tam osiedle Galileo. Niedawno deweloper zakupił też działki we Wrocławiu. Na terenach o łącznej powierzchni 4 ha powstanie zabudowa wielorodzinna.

Ekspansję poza Warszawą rozpoczął też JW Construction. Holding buduje już m.in. w Łodzi i Trójmieście. W niedalekiej przyszłości planuje też budowę osiedli na Śląsku, w Krakowie i we Wrocławiu.

Okiem Eksperta

Paweł Sztejter

partner REAS

Nie jest łatwo budować w regionach

Doświadczeni deweloperzy, którzy dotychczas koncentrowali swoją działalność tylko w Warszawie, coraz częściej decydują się na rozpoczęcie inwestycji mieszkaniowych w innych polskich miastach. Na warszawskim rynku mieszkaniowym jest bowiem dziś o wiele większa konkurencja niż na rynkach innych miast, która dużym firmom deweloperskim nie pozwala rozwijać się w tempie, do jakiego są przyzwyczajone i jakiego oczekują.

Otwiera to szansę regionalnym rynkom.

Należy przy tym zauważyć, że w aglomeracjach takich jak Poznań czy Trójmiasto działają gracze, którzy mimo że swoją działalność koncentrują na lokalnych rynkach, znajdują się w pierwszej dziesiątce pod względem liczby budowanych mieszkań w Polsce. Ze względu na ich doświadczenie i pozycję konkurencja z nimi może więc wcale nie być prosta.

Coraz częściej mamy również sygnały, że duże firmy deweloperskie z uwagą przyglądają się jeszcze mniejszym ośrodkom, takim jak Szczecin, Lublin czy Bydgoszcz, a także miastom satelitarnym wokół większych ośrodków, a w szczególności położonych w pobliżu Warszawy.

taniej niż w stolicy

Średnia cena mkw. w dzielnicach Gdańska w zł

Gdańsk II kwartał

2007 r.

Brzeźno 6899

Chełm 5952

Oliwa 6768

Orunia 6046

Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Regiony w cenie