Regulaminy e-sklepów do kontroli

DI
28-11-2012, 00:00

Świąteczna gorączka w e-handlu już się zaczęła. Eksperci ostrzegają jednak sprzedawców przed błędami w regulaminach.

Nawet 10 proc. ubiegłorocznych przychodów może wynieść kara dla sklepu internetowego, który ma w regulaminie błędy i tzw. klauzule abuzywne. Nieprawidłowości zdarzają się też sprzedawcom, oferującym produkty na platformach aukcyjnych — przypominają twórcy serwisu RzetelnyRegulamin.pl. Przedsiębiorca może stanąć przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK), a także zostać ukarany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Kary te mogą być powiększone dodatkowo o kwotę nawet kilku tysięcy złotych. Wynika to m.in. z kosztów procesu, kosztów zastępstwa procesowego, włącznie z kosztem publikacji wyroku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Podstawowym uchybieniem przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe i portale aukcyjne jest zamieszczanie w regulaminach tzw. klauzul abuzywnych, czyli ograniczających prawa konsumentów.

— Wytyczne dotyczące niedozwolonych postanowień można znaleźć w art. 3853 kodeksu cywilnego, gdzie wskazano przesłanki uznania danego zapisu za bezprawny. Istnieje także rejestr, który gromadzi niezgodne z prawem zapisy i pozwala w łatwy sposób zorientować się, czy mamy do czynienia z nadużyciem. Specjalny spis takich klauzul przygotował i na bieżąco aktualizuje UOKiK — tłumaczy Rafał Stępniewski z RzetelnyRegulamin.pl. Częstą praktyką stosowaną przy tworzeniu regulaminów jest kopiowanie ich treści od konkurencji. Ale to nie gwarantuje bezpieczeństwa i może przysporzyć problemów.

— Regulamin zawsze musi być dostosowany do indywidualnejspecyfiki sklepu lub serwisu. Zdarza się również, że oryginał zawiera wiele błędów. Poza tym takie „pożyczenie regulaminu” jest łamaniem praw własności intelektualnej, a w szczególności prawa autorskiego — ostrzega Rafał Stępniewski.

970 tys. zł Tyle wyniosła kara dla firmy Apart, nałożona przez UOKiK, m.in. za zapisy w regulaminie sklepu internetowego, które utrudniały klientom dochodzenia swoich praw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Regulaminy e-sklepów do kontroli