Reinhart: możliwa bańka nieruchomości w Hongkongu

opublikowano: 28-05-2019, 13:55

Rynek nieruchomości w Hongkongu wykazuje cechy bańki spekulacyjnej, uważa prof. Carmen Reinhart z Harvardu.

- Są w sytuacji Hongkongu elementy, które bardzo przypominają Irlandię, Hiszpanię i Islandię przed kryzysami w tych krajach – powiedziała Reinhart podczas Nomura Investment Forum Asia 2019 w Singapurze.

Ceny nieruchomości w Hongkongu są bliskie rekordu. We wrześniu ubiegłego roku Nomura Holdings zasygnalizował obawy dotyczące dalszego wzrostu cen na rynku nieruchomości, na którym rynek byka trwa od 15 lat. W maju UBS Group ogłosił jednak, że spodziewa się wzrostu cen przez kolejną dekadę uznając osłabienie rynku między sierpniem ubiegłego roku a styczniem obecnego za krótkotrwałą odchyłkę od wieloletniego trendu.

Ostrzeżenie Reinhart pojawiło się mniej niż tydzień po tym, jak Kyle Bass, twórca funduszu hedgingowego Hayman Capital Management ogłosił zamiar gry na spadek wartości waluty Hongkongu. Argumentował, że jego władze monetarne nie dysponują dostatecznymi rezerwami, aby skutecznie bronić powiązania dolara Hongkongu z amerykańskim.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy